Now Reading
Yoga Mala Nedir?

Yoga Mala Nedir?

Yoga Mala

Yoga Mala Nedir? Bu konuda Doğal taşlar konusunda bilgisine güvendiğimiz Sevgili Betül’den bilgiler aldık.

Birbirinden çeşitli doğal taşların enerjileri, faydaları konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz www.degerlitaslar.gen.tr adresinden Betül’ün yazılarını okuyabilirsiniz.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Yoga Mala Nedir?

Yoga Mala’ya kısaca meditasyon kolyesi diyebiliriz. Genelde meditasyon esnasında bazı mantraların (olumlamalar) tekrarlanması gerekir ve mala kolyeler bu amaçla kullanılırlar.

Mala kolye yapımında 108 adet boncuk kullanılır. Bu boncuklar ağaç tohumu, doğal taşlar (yarı değerli taşlar) yada bazı ağaçlardan yapılan ahşap boncuklardan olabilir. Ağaç tohumu olarak en fazla Rudraksha tohumu tercih edilir.

Rudraksha Tohumu Nedir?

Rudraksha tohumu’nun Mala yapımında çokça tercih edilmesinin başlıca sebebi Hint tanrısı Shiva’nın gözyaşlarını temsil etmesidir. Rudraksha tohumlarının yetiştiği Hindistan ve Nepal’de ise bu ağaç kutsal kabul edilmektedir.

108 adet tohumdan oluşan mistik mala kolyelerin şifalı enerjisine ve uğur getirdiğine inanılır.

Mala Nasıl Yapılır?

Evet Mala’nızı hazır alabileceğiniz gibi tohumları ve kullanmak istediğiniz doğal taşları alarak kendinizde yapabilirsiniz. Mala 108 boncuk ve bir guru (başlangıç objesi) ile yapılır. Her bir boncuğun arasına düğüm atılır. Her düğümde niyetinizi malanıza sabitlersiniz.

Mala Kolye Nasıl Kullanılır?

Meditasyonda kullanılan mala kolyeler, meditasyon esnasında tekrarlanan mantra yani olumlama cümlesini rahatça takip ederek, odağınızı kaybetmemeniz için kullanılır.

Mala kolyenizi meditasyon dışında boynunuzda aksesuar olarak taşıyabileceğiniz gibi takmadığınız zamanlarda yatağınızın yanına, yastığınızın altına da koyabilirsiniz.

Neden 108 Boncuk?

Mala kolyelerin 108 boncuk ve başta guruyu temsil eden bir büyük objeden (büyük bir taş, püskül ya da bir sembol olabilir) oluştuğundan bahsetmiştik. Mala kolyeler bu sayının katları ya da 108’in bir kısmı şeklinde yapılabiliyor. Peki neden 108 boncuk?

Bu konu ile ilgili Budist inancına göre birkaç sebep mevcut. Bu inanışta 108 sayısının özel olduğuna inanılıyor. Bunlardan bazıları şöyle;

  • 108 ruhsal tamamlanmayı ifade ediyor. Bu sebeple mala tesbihler, aynı zamanda güneşi selamlama ritüelleri ve nefes döngüleri 108 sayısı etrafında şekilleniyor.
  • Buddha’nın 108 ada sahip olması.
  • Kalp Çakrasından 108 enerji çizgisinin çıktığına inanılıyor olması.
  • Yoga Sutra’nın 108 sutraya sahip olması.
  • 108 rakamının bilge kabul edilmesi.
  • Sanskrit alfabesinde 54 dişi, 54 erkek toplamda 108 harf olması gibi…

Mala’da hangi taşları kullanabilirim?

Bu aslında tamamen size kalmış bir durum. Burada önemli olan niyetinize göre seçim yapmanızdır. Huzur, aşk, bereket… Niyetiniz her ne ise mala yapımında seçeceğiniz doğal taşın enerjisi niyetinizle uyumlu olmalıdır.

Dilerseniz ağaç tohumları ile birlikte kullanabileceğiz gibi sadece doğal taşlardan da malanızı yapabilirsiniz. Doğal taştan yaptığınız mala tesbihinizin bakımı da önemli. Enerji temizliği için tütsüleme yönteminden faydalanabilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.