Now Reading
Yıkanabilir Ped Nasıl Kullanılır?

Yıkanabilir Ped Nasıl Kullanılır?

Neden Yıkanabilir Ped Kullanmalıyım?

Her ay milyonlarca kadının kullan at ped kullandığını düşünürsek ortaya nasıl bir atık çıkıyor tahmin etmek zor değil. Ve ne yazık ki bu pedlerin geri dönüşümü de yok… Geçtiğimiz her gün bu atıklar gittikçe büyüyor ve gezegenimizi daha fazla tehdit altına sokuyor. Düşündüğümüzde kullan at pedlerin üretimi de bir kaynak tüketimi demek aslında. Ve aynı zamanda doğaya zararlı malzemeler içeriyor; en basit örnek olarak ambalajı plastik kullanılıyor mesela… Peki bunun çözümü var mı, varsa nedir? Hemen söyleyeyim, Yıkanabilir Pedler. Şimdi Yıkanabilir Ped Nedir, Yıkanabilir Ped Nasıl Kullanılır? biraz detaylara değinelim…

Yıkanabilir Pedlerin Avantajları Nelerdir?

 • Hışırtı yok
 • Koku yok
 • Kaşıntı yok
 • Sızdırma yok (emiciliği çok iyi)
 • Islaklık hissi yok
 • İçeriği temiz (organik pamuk ya da bambu olan markalar var)
 • Atık yok
 • Daha ekonomik
 • Kullan at pedlerde olduğu gibi çok sık değiştirme ihtiyacı duymuyorsunuz. Tabi gene de hijyen açısından zamanında değiştirmek daha sağlıklı.

*Tüm bu saydığım durumlar için elbette bazı istisnai durumlar olabilir.

ıkanabilir Ped Nasıl Kullanılır

Yıkanabilir Pedlerin Dezavantajları Nelerdir?

Atık oluşturmaması en güzel tarafı tabi ama kullanacaklar için bazı dezavantajlı durumlar da var. Onlardan da bahsedeyim biraz.

 • Alttan çıt çıt olmasına rağmen kayma yapabiliyor (çift çamaşır kullanılarak çözülebilir).
 • Pedi çıkardınız. Önce soğuk sudan geçirmeniz, sonrasında onu asıp kurutmanız gerekiyor.

İklim krizi bu kadar tırmanmışken biraz konfor alanından çıkmamız gerekiyor. Başta zor gözükse de zamanla el alışkanlığı kazanmış oluyorsunuz. Ayrıca kendi sağlığınız için de emek vermeye değer.

Dışarıdayken Kullanımı Nasıl Oluyor?

Kullandığınız yıkanabilir pedi içe doğru katlayıp küçük bir keseye koyabilirsiniz. Benim küçük fermuarlı bir çantam var, onun için koyuyorum. Merak etmeyin, koku yapmıyor. Kullan at pedlerde yaşanan koku yıkanabilir pedlerde yok. Eve gelince de hemen sudan geçirmeniz yeterli. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi kullan at pedlerde olduğu gibi sık değiştirme hissi olmuyor.

Yıkanabilir Pedin Temizliği Nasıl Oluyor? Yıkanabilir Ped Nasıl Yıkanır?

Aslında biraz bahsettim ama yine de detaylara değinmekte fayda var.

 • Kullandığımız pedi soğuk sudan geçiriyoruz (kesinlikle sabun kullanmıyoruz). Asıyoruz ve kurutuyoruz.
 • En son süreciniz bittiğinde hepsini makinede yıkıyoruz (hangi markadan aldıysanız onun talimatına göre yıkamak daha doğru. Genelde 40 derece diyorlar. Ve doğal bir sabunla yıkamak gerekiyor. İçeriğinde boraks olmayacak).
 • Yumuşatıcı da kullanılmaması gerekiyor.

Sırf bunun için makine mi açılır diyeceksiniz. Evet, açılır. Kendi iç çamaşırlarınızı biriktirip toplu olarak hepsini bir arada atabilirsiniz.

Leke Kalmıyor Mu?

Üzgünüm ama kalıyor. 🙂 Ancak lekeli olması kirli olduğuna anlamına gelmez biliyorsunuz ki. Güneşli havalarda kuruttuğumuzda güneş lekeleri gideriyor ancak kışın lekeli kalıyor.

İlk Günler Çok Yoğun Geçiyor, Nasıl Kullanabilirim?

Emiciliği çok güçlü, o yüzden yoğun kanama olsa da sorun olmayacaktır. Yine de şu şekilde bir geçiş yapabilirsiniz; ilk günlerinizde yine kullan at ped kullanın. Sonraki günlerde yıkanabilir pedi kullanın. Ve zamanla kullandıkça aslında tüm süreç boyunca ihtiyacınızı karşılayacağını göreceksiniz. Kendinize biraz zaman verin.

Hangi Marka Yıkanabilir Ped Kullanabilirim?

Ben iki markayı kullanıyorum. İkisinden de çok memnunum. Bu iki marka ve farklı markaları da araştırabilirsiniz.

 

https://www.instagram.com/ekolojikdonusum/

https://www.instagram.com/ponped/

 

Not 1: Gece boyları (uzun) ve gündüz boyları (normal) var. Ben her ikisinden de aldım. İhtiyacıma göre kullanıyorum. Genellikle de bir paket içinde 5 tane oluyor. Bir paket gündüz, bir paket gece şeklinde yeterli oluyor.

Not 2 : Kullan at pede alternatif Menstural Cuplar var. Size uygun olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışarak onu da araştırabilir ve kullanabilirsiniz…

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.