Now Reading
Yaşam Kalitemizi Nasıl Arttırabiliriz?

Yaşam Kalitemizi Nasıl Arttırabiliriz?

Yaşam kalitemizi arttırmak için radikal değişikliklere ihtiyacımız yok. Sadece birkaç basit adımla refahımızı ve hayat kalitemizi yükseltebilir, yaşadığımız hayatı daha anlamlı bir hale getirebiliriz. İşin en güzel yanı ise buna bugün hemen başlayabiliriz. Peki yaşam kalitemizi nasıl arttırabiliriz?

Yaşam Kalitemizi Arttırmak için 10 Öneri

1 – Günlük Tutun

Klinik psikologlar ve yaşam koçlarının sıklıkla önerdiği bir aktivite bu. Günde birkaç dakikanızı kendi hikayenizi, hislerinizi, hedeflerinizi yazmaya ayırmanız hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayacak. Hayatınızı iyileştirmek için çok küçük gibi görünen bu adımın etkisi oldukça büyük. Her gün birkaç dakika hayatı duraksatın ve yazmaya başlayın. En doğru zaman sabah kalktığınızda, işlere başlamadan önce ya da uyumadan hemen önceki zaman dilimi olduğu söyleniyor.

2 – Sizi Huzursuz Hissettiren Şeyleri Belirleyin

Huzursuzluk hissi, sizi tıkayan noktalarınızdan oluşuyor. Bunları tespit ettiğiniz takdirde iç huzurunuzdaki genişlemeyi fark etmeniz kaçınılmaz olacak. Bu yüzden önce bir durun ve sıkışıklık hissinin sebeplerini görmeye çalışın. Kimi zaman bu his ve düşünceler kör noktada bulunur ve onları tespit etmek için kendinize zaman ayırmanız gerekir. Sizi korkutan bir karar almak üzere olabilir, bazı insanlar sizi aşağı çekiyor olabilir ya da kendinizi negatif bir döngünün içine sokmuş olabilirsiniz. Kalbinizi ve zihninizi dinlemeyi öğrendiğiniz noktada, eyleme geçmek için yeterli güveni de kazanmış olacaksınız.

3 – Erken Uyumaya Özen Gösterin

Yeterli uykuyu almak hayat kalitesini bariz yükselten şeylerden biri. Ne olursa olsun uykudan zaman çalmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü her zaman yapılması gereken bir iş vardır. Bizleri zamanında yatağa girmekten alıkoyan o şeylerden kendimizi olabildiğince arındırmaya başlamalıyız. Bunlar neler olabilir; çamaşır yıkamak, bir bölüm daha dizi izlemek ve belki de çalışmak. Eylemin kendisinden bağımsız olarak en geç 11’de yatakta olacak şekilde kendinizi programlayabilirsiniz.

4 – Şu Ana Odaklanın

Günümüz dünyasında oldukça zorlayıcı olan “anda kalmak”, aslında hayat kalitemizi hiç olmadığı kadar etkiliyor. Pek çok uyaran karşısında bunu yapmak ilk etapta zor olabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki geçmişe dönük yaşamak kederi, geleceğe dönük yaşamak ise endişeyi beraberinde getirir. Sağlıklı bir zihin için anda yaşamaya özen göstermek çok önemli.

5 – Egzersiz Yapın

Muhtemelen bunu duymaktan sıkıldınız ancak iyi bir yaşam için egzersizi hayatımıza dahil etmemiz son derece önemli. Buradaki kilit nokta sizin hoşunuza gidecek egzersizler yapmanız gerektiği. Yürüyüş, tenis, koşu, fitness, yoga… Uygularken keyif aldığınız bir egzersiz şeklini hayatınıza dahil ederek yaşadığınız hayatı çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

6 – Gerçekçi ve Ulaşılabilir Hedefleriniz Olsun

Başarının en önemli adımlarından biri hedef belirlemektir. Bizi hedeflerimizden uzaklaştıran şey ise aslında ulaşılabilir hedefler belirlemiyor oluşumuz. Ulaşamayacağınız hedefler koymak en başta özsaygınıza zarar verebilir ve bu hedeflere ulaşmaya çalışma isteğimizi engelleyebilir. Bir hedefe ulaşmaya karar verirken kendinize şunu sorun; “bu gerçekçi bir hedef mi, gerçekten bu hedefe ulaşabilir miyim?” Cevabınız hayır ise hedefinizi birkaç parçaya bölebilir ya da tamamen değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

7 – Olaylara Olumlu Perspektiften Bakın

“Hayat sana limon uzattığında sen de limonata yap” diye bir söz var, mutlaka duymuşsunuzdur. Bu sözün bu kadar popüler olmasının elbette ki bir sebebi var. Bazen işler yolunda gitmeyebilir. Böyle durumlarda “bundan fayda sağlayabileceğim bir şey var mı” diye sorduğunuzda işte o zaman bakış açınızı kökünden değiştirmiş olacaksınız. Olaylara farklı bir ışık altında bakmaya başladığınızda tavrınızın da tersine döndüğünü fark edeceksiniz.

8 – Her Gün Şükredin

Sahip olmadığınız şeylere odaklanırsanız mutsuz olursunuz ve olumsuzlukları çekmeye başlarsınız. Şükür enerjisi gerçekten çok güçlü bir enerjidir. Sahip olduklarınız için şükredin ve pozitifliği, fırsatları ve başarıyı kendinize çekin.

9 – Kontrol Edemediğiniz Şeylerden Vazgeçin

Siz sadece yapabileceklerinize odaklanın. Kontrolünüz dışındakileri ise bırakın. Enerjinizi, başkalarınızı kontrol etmeye çalışarak harcamak yerine sadece kendinize odaklanın.

10 – Bir Niyet Belirleyin

Spora başlama psikolojisinde, temel motivasyon kaynağının olumlu görselleştirme olduğu pek çok kişi tarafından söyleniyor. Evet, bu durum başarı oranını gerçekten de artırıyor. Kendi gerçeğimizi yaratmak için düşüncelerimiz ve niyetlerimizden faydalanmamız çok önemli. Mesela bir kariyer hedefiniz varsa bunu yazarak netleştirebilirsiniz. Her gün, bir sonraki gün için niyet belirlemeye zaman ayırın. Bunu bir ritüel haline getirin ve günlük rutininizin bir parçası yapın.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.