Now Reading
Trafiğe Yeni Çıkan Kadınlara Öneriler

Trafiğe Yeni Çıkan Kadınlara Öneriler

Trafiğe Yeni Çıkan Kadınlara Öneriler

Sürücü ehliyeti olan ancak cüzdanında sadece kimlik görevi gören kadınlardan mısınız? Ya da bir türlü ehliyet almayıp sürekli erteleyenlerden misiniz?

Sizler için  Anadolu yakasının sevilen direksiyon hocası Fatoş Tülek ile bir sohbet gerçekleştirdim.

Arabanız olması gerekmiyor ama kullanmayı bilmek büyük bir özgürlüktür.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Hocam siz Anadolu yakasında çok ilgi görüyorsunuz. Kaç yıldır özel direksiyon

dersi veriyorsunuz?

Teşekkür ederim ilginize. Ben yaklaşık 15 yıldır direksiyon dersi veriyorum.

Hiç bilmeyen birisi ortalama kaç ders sonra trafiğe tek başına çıkabilir?

 Bunun cevabı kişiye göre değişir. Aslında biraz motor gelişimi, kas gelişimi, el-ayak koordinasyonuyla alakalı diyebilirim. Tabi biraz da yetenek işi. Ama yetenek de çalışarak gelişebiliyor. Eğer kişinin yatkınlığı varsa yaklaşık 5 ders sonra tek başına trafiğe çıkabiliyor.

Bazıları için 6-7 ders sürüyor. Ama emin olun yatkınlığı olmayan birisi bile yaklaşık 10 ders sonra kendi aracıyla trafiğe çıkabiliyor.

Araba kullanmayı yeni öğrenmeye başlayan kadınlar en çok neden korkuyor?

En çok korku birine zarar verme korkusu olduğunu düşünüyorum. Yanlış bir şey yapma,kazaya sebebiyet verme veya etrafında başka bir arabanın hata yapıp kendisine zarar vermesi. Hatta bunun fobi boyutunda olanı da var. Araba kullanırken ya görmezsem ya yanlış bir şey yaparsam diye korkanlar aslında daha çok hata yapıyor.

Trafiğe yeni çıkan kadınların yaptığı hatalar neler? Nelere daha çok dikkat etmek gerekiyor?

Araştırmalara ve benim gözlemlerime göre trafiğe yeni çıkan kadınların en çok yaptığı hatalar;

  • Ani fren yapmak
  • Heyecan yapmak
  • Sol şeritte yavaş gitmek
  • Kararsız kalmak
  • Direksiyona yakın oturmak.
Direksiyon Hocası Fatoş Tülek

Bu hataları tabi ki sadece kadınlar yapıyor demek yanlış olur ama çoğunluğunu kadınlar yapıyor diyebiliriz. Çünkü kadınlar biraz daha stresli oluyor araba kullanırken. Bu stress ve heyecan sebebiyle ani fren yapıp bir anda durabiliyor veya bildiği yolu unutup kararsız kalan, nereden döneceğini unutanlar oluyor.

Direksiyona yakın oturmak  ise en çok kadınların yaptığı bir hata diyebiliriz. Aslında oturma mesafesi frene tam basabilecek uzaklıkta olmalı fakat insanlar ne kadar yakın oturursa sanki o kadar çok yolu görebileceğini düşünüyor. Tabi böyle bir şey yok. Nasıl kendini rahat hissediyor, kendini kasmadan oturabiliyorsa ben o şekilde oturmasını söylüyorum, yalnızca frene tam basabildiğini kontrol ediyorum.

Yavaş gitmek ise yine aynı şekilde en çok kişinin stresinden kaynaklı oluyor. Kişi ne kadar yavaş kullanırsa o kadar güvenli yolculuk edebileceğini düşünüyor ama özellikle sol şerit hızlı gitmek için olan bir şerit. Tabi ki sol şerit de olsa belirlenen limitler dahilinde hız yapılabiliyor. Ancak sol şeride geçip, yavaş gitmek tehlikeye yol açıyor. Belirlenen hız limitlerine uyarak, temkinli bir şekilde, yolun gerektirdiği hızda gitmek en doğru olan yöntem.

Bütün bu sayılan yanlışların en temeli kesinlikle korku ve heyecan kaynaklı. Araba kullanırken yanındaki kişiler de çok etkili bu yanlışların üzerinde. Kadınlar araba kullanırken yanlarında oturan kişilerin müdahalesi de hataya sevk ediyor. Ben çoğu öğrencime öğrendikten sonra ilk etapta tek başına veya kendisini strese sokmayacak kişilerle yolculuk etmesini öneriyorum. Gerekirse heyecana sebep olacak kişiye onunla gelemeyeceğini söylemesini veya arkaya oturmasını söylemesini tavsiye ediyorum.

Erkekler biraz daha trafikte gözü kara olduğu için kadınların yanlış kullanacağı, hata yapacağı gibi düşünceleri var. Asla böyle bir şey doğru değil. Kadınlar her şeyi başarabiliyorken araba kullanmak da pek tabi ki en az erkeklerin yapabildiği gibi yapabilecekleri bir şey.

Hocam son olarak araba kullanmak isteyen ama korkan kadınlara ne söylemek istersiniz?

Korkunun üzerine gittikçe emin olun bu geçiyor. Kendinize “ben başarabilirim” diye direktifler verebilirsiniz. Araba kullanmaya aktif bir şekilde başladıktan yaklaşık 2 ay sonra bana geri dönüşler “keşke daha önce öğrenseydim” yönünde oluyor.

Kesinlikle korkmayın bütün kadınlar araba kullanmayı en iyi şekilde başarabilir!

View Comment (1)
  • Fatoş hocamızın dersleriyle süper ve seri bir şekilde istanbul trafiğinde yol alıyorum… Teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.