Now Reading
Terapötik Masaj Nedir?

Terapötik Masaj Nedir?

Terapötik Masaj

Masaj yüzyıllardır uygulanmakta olan bir yöntem ve hepimiz zaman zaman kendimizi şımartmak ve rahatlamak için masaj yaptırırız. Peki Terapötik Masaj Nedir?

Masajın psikolojik olarak rahatlatması dışında fiziksel iyileştirici özelliğini Terapötik Masaj Uzmanı Sevgili Şeyma Erdoğan’dan dinledik.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Öncelikle sizi tanıyalım Şeyma Erdoğan kimdir? 

Merhaba açıkçası ben de bunun yanıtını arıyorum. 😉 Çoğunlukla kendimizi mesleğinizle tanımlama eğilimindeyiz. Yapmaktan keyif aldığı işi bulmuş, şifaya niyet edip, şahane insanlarla çalışmaya devam eden ve bir anlamda da hayata katkı yolunu bulmuş biriyim.

Restorasyon okudum ancak Restoratör olmadım. Radyolarda yayıncılık yaptıktan sonra özel bir şirkette basın danışmalığı departmanında çalıştım.

Terapötik Masaj Uzmanı Şeyma Erdoğan

Ne zaman ki artık mutsuzdum yönümü değiştirmemin vakti gelmişti. Biraz cesaret,  dostlarımın desteği ve şifa niyeti ile Masaj Terapistliği eğitimi alıp, bu meslekte uzmanlaşma yolunu seçtim. Nefes, bio-enerji çalışmaları, Landmark Forum ve Advance seminerleri, Cem Şen Eğitimleri 1.ve 2. Aşama, Doç. Dr. Zümra Atalay ile mindfulness pratikleri derken şu an Deniz Bağan ile 200 saatlik Temel Yoga Uzmanlık Eğitimi ve Meditasyon Modülü öğrencisiyim.

Susam, Kızım, Kimyon ve Alican; 4 kedimle İstanbul’da yaşıyorum.

Terapötik Masaj Nedir, Diğer Masajlardan Farkı Nedir?

Öncelikle Terapötik Masaj nedir? 

Teropatik denmesinin nedeni “iyileştirme” etkisi. Derin doku masajı, medikal masaj adıyla da anılır. Spazm odaklıdır. Sorunlu bölge üzerinde çeşitli manipülasyonlarla çalışılır. Kas spazmı ya da başka nedenle oluşan hareket kısıtlısı rahatlar. Ağrılar diner. Dolaşım düzenlenir. Tüm bunlar ve daha fazlasını masajın faydaları başlığı altında konuşabiliriz.

Terapötik masajın diğer masajlardan farkı nedir?

Sorun odaklı olması ve vücudun ihtiyacı olan rahatlamayı özel tekniklere sağlaması.

Özellikle sporcular, bedenini aktif kullananlar ya da pasif kullananlar. Kısaca aslında herkesin ihtiyacı olan bir masaj türü. Yorgunluk, stres, postür sorunları, oturuş, yatış ve harekete ya da hareketsizliğe bağlı yaşanan gerginlik ve ağrılarda çözüm olabiliyor.

Masaj için neden “şifa” dediğimi sıralamak isterim;

 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Kas spazmını çözer.
 • Stresi azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Sindirim problemlerini giderir.
 • Eklemleri rahatlatır.
 • Yağ yakımını hızlandırır. Kilo verme sürecinde yapılan düzenli masaj metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ödem ve toksin atılımını kolaylaştırır.
 • Uyku sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Depresyon tedavisini destekler.
 • Ağrıları azaltmaya yardımcı olur.
 • Bel, boyun, sırt ağrılarına çözüm sunar.
 • Baş masajı saçların uzamasını hızlandırır.
 • Zihinsel ve bedensel rahatlama sağlar.

Peki ne sıklıkla masaj yaptırılmalıdır?

İhtiyaç hissettiğiniz her zaman masaj olabilir. Çalışma koşullarınız, bedensel ve zihinsel aktiviteniz, spor, uzun seyahatler vb gibi sebeplerle bedeninizin bu bakıma olan ihtiyacını siz belirlersiniz. Düzenli olması şifa için gereklidir. Bazı meslek gruplarının özellikle daha fazla bu bakıma ihtiyacı olabiliyor. Uzun süre ayakta olanlar, masa başında olup, bilgisayar kullananlar, diş hekimleri ve anneler.

Benim önerim haftada en azından bir kez alınması yönünde oluyor. Masajı bedenimizin bakımı olarak tavsiye ediyorum. Profesyonel ve güvenilir ellerde masaj, kendinize ve sevdiklerinize verebileceğiniz bir ödül.

Terapötik masajın faydaları nelerdir?

Deneyimli ellerde masaj pek çok soruna şifa oluyor.

Öncelikle kan dolaşımını düzenliyor, lenfatik sistemin çalışmasını kolaylaştırarak toksin atımına yardımcı oluyor. Cilt yenilenmesinde,  kaslardaki spazmı çözme ve ödem atmada da etkili.

Zihinsel olarak da masaj aldığınız süre boyunca bedeninize odaklanmanız ve derin gevşeme mümkün oluyor.

Bana göre masaj, bedenimize gösterdiğimiz bir “özşefkat.” Ruhumuzun biricik evi olan bedenimizi onurlandırmanın ve ona teşekkür etmenin bir yolu aynı zamanda.

Günlük koşturmacalar, iş, aile, sorumluluklar derken kendimizi ‘ihmal’ ettiğimiz her alanda beden ağrı, sızı, yorgunluk ve gerginlik olarak işaret veriyor. Spor sonrası salınan laktik asit kaslarda kramp ve ağrıya neden olurken, masaj iyileşme ve rahatlamaya da yardımcı oluyor.

Hangi coğrafyada yapılıyor ise o bölgenin ismini alıyor. En popüler olanları, Thai, İsveç, Bali gibi… Derin Doku masajı, medikal masaj, teröpatik masaj gibi isimler de alıyor.

Masajın geçmişinden de bahsedebilir misiniz?

M.Ö yaşamış tıbbın önemli ismi Hipokrat “İyi bir hekim öncelikle deneyimli olmalı ve ovuşturmayı bilmeli, ovuşturma gergin kasları gevşetir, eklemleri güçlendirir.” diyerek dokunmanın şifasına değinmiş. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan masaj, farklı teknikler, bilimsel ve geleneksel yöntemlerle uygulanmaya, şifa olmaya devam ediyor. Uzak doğu kültürünün bir parçası gibi görünse de Antik Yunan, Mısır ve Roma tarihinde yerini alıyor.

Vücudumuzda ağrıyan bir yere elimizi götürmemiz, başımızı ovmamız, karnımızı sıvazlamamamız tesadüf değil. İçsel olarak ihtiyacımız olanı biliyor bedenimiz.

Hamileler de masaj yaptırabilir mi?

Hamilelik döneminde de doktora danışarak masaj alınabilir.  Hamile masajı giderek artan omurgaya binen ağırlık nedeni ile ağrılara, dolaşım sorunları ile ayaklarda şişmelere iyi gelir  ve değişen beden ihtiyaçlarına da destek olup süreci daha rahat geçirmeyi sağlar. Hamile  masajında  pozisyonlandırma değişikliği, bazı bölgelerden uzak durma ve baskıyı hafif düzeyde uygulamaya gibi  farklılıklar vardır. Annenin ve bebeğin konforu önceliklidir.

Masaj ile kilo vermek mümkün müdür?

Bu sorunun yanıtının evet olmasını hepimiz isterdik. Lakin tek başına bir yöntem olarak masaja bu sorumluluğu vermeyelim. Beslenme, egzersiz, su tüketimi ve masaj diyerek destekleyici bir unsur olarak bakmak daha mantıklı olacaktır. Saydığımız faydaları nedeni ile sisteme hizmet eden masaj elbette kilo verme sürecinde size yardımcı olacaktır.

Cildin beslenmesi, kasların iyileşmesi ve tonusunun artması düzenli masajın konusudur. Kilo ile bağlantısı olmayan diğer bir konuda çoğumuzun gündeminde olan selülittir. Onunla baş etmek için gerçekte ne olduğuna bakmak gerekir.

Farkındalık ve meditasyon ile ilgilendiğinizi biliyoruz. Siz masaj seanslarınızda bu yöntemlerden nasıl faydalanıyorsunuz?

Bu önemli çünkü beden yorgunluğundan çok daha fazla mental yorgunluk hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kronik stres özellikle şehir insanının hızlı, yoğun temposunda eşlik ediyor çoğu kişiye. Gevşemeye ve derin dinlenmeye hepimizin ihtiyacı var. Masaj seansı boyunca dikkati bedene, nefese, bedendeki duyumlara, ortama, müziğe ve kokulara doğru yönlendirmekle aslında, zihnin odağını düşüncelerden, o an’a nazikçe davet etmeyi seçiyorum. Düşünceler hızla gelir, gider, takılıp dalar gideriz biz de… Ve o anda ne oluyor,  beden ne hissediyor kaçırırız. Masaj sırasında beden duyumlarına dikkati davet etmek derin dinlenmeye ve masajın  şifasını almaya yardımcı oluyor. Meditatif bir seans olmasını önemsiyorum. Çoğumuzun gerçekten durup, nefes almaya ve bedeni şefkatle dinlemeye ihtiyacı var. Yoksa zaten beden onu duymamız ve durmamız için çareler buluyor.

Masaj kişinin bedenine bir teşekkürü…

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.