Now Reading
Suyun pH Değeri Ne Olmalıdır?

Suyun pH Değeri Ne Olmalıdır?

Suyun Ph Değeri Ne Olmalıdır?

Suyun Ph Değeri

Tükettiğiniz ve günlük hayatınızda her yerde kullandığınız suyun kalitesini belirlemek için kullanılan pH kelimesini duymuş olabilirsiniz, ancak bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz?  Peki nedir bu pH? Suyun pH değeri ne olmalıdır?

Tüketeceğimiz suda nelere dikkat etmeliyiz?

Detaylar yazımızda…

pH Nedir?

pH’ın açılımı ‘’Power of Hydrogen’’ yani ‘’Hidrojenin Gücü’dür. Bazı kaynaklar ‘Oksijenin Gücü’ olarak da çevirmişler. Haksız da sayılmazlar.

Ph değeri ile sıvıdaki hidrojen iyonu anlaşılır.

Suyun içinde hidrojen iyonu yükseldikçe asitlik oranı artar.  Vücudumuzda asitlik oranının artması hastalıkların sebebidir.

Suyun içindeki hidrojen iyonu azaldıkça alkali oranı artar. Bu da dokulara daha çok oksijenin taşınması anlamına gelir.

Oksijen Hayat demektir, Sağlık demektir, Enerji demektir!

Suyun pH Değeri Ne Olmalıdır? 

pH değeri, 0-14 arasında değişkenlik göstermektedir.

7 üstü olan sular alkali formundadır, tadı serttir. İdeal alkali seviyesi 8,5’a kadar kabul edilmektedir. İdeal alkali seviyesinde olan su vücut için daha sağlıklıdır. Vücuda antioksidan ve detoks etkisi sağlar.

7 altı olan su, asidik formdadır; tadı ekşi ve serttir. Asidik su tüketiminin vücuda olumsuz etkileri vardır. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olmaz.

 

Alkali Su Yapmak İçin Birkaç Öneri

  • 1 litre içme suyuna 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek suyunuzun alkali seviyesini yükseltebilirsiniz.
  • Elma sirkesi veya limon eklemek de alkali seviyesini yükseltir, aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır. Ancak aç karna içmemeye özen gösterin.
  • Bunların dışında eczanelerde satılan alkali damlalardan da alabilirsiniz.
  • Bunların dışında Eczanelerde satılan alkali damlalardan da alabilirsiniz.

Yeteri kadar Su içiyor musunuz?

Vücudun suya ihtiyacı olduğunu ya da yeteri kadar tüketmiş olduğumuzu anlamanın yollarından biri idrar rengidir. İdrar renginde oluşan koyuluk vücudun suya ihtiyacı olduğunun sinyalini verirken, açık ve kokusuz idrar yeteri kadar su tükettiğimiz anlamına gelmektedir. Bu bize böbreklerimizin düzgün bir şekilde çalıştığının da sinyalini vermektedir.

Alkali su tüketimi kişinin kilosunu göre belirlenmektedir. Uzmanlar her 20 kilo başına 1 litre olacak şekilde alkali su tüketmenizi öneriyor.

Suyunuzu tatlandırmak için,  içine elma, salatalık, çilek, limon, portakal dilimleri ekleyebilir böylece su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.