Now Reading
Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

Duş Alırken Daha Sürdürülebilir Olmanın 9 Yolu…

Sürdürülebilir Yaşam Önerileri Nelerdir? Bireysel olarak daha çevreci bir yaklaşım benimsemek aslında sandığınızdan kolay. Sizin küçük sandığınız her bir bireysel adımın gezegenimize büyük yararları oluyor. Mesela duş alırken bunun bilincinde ve farkında olmak da bunlardan biri. Sürdürülebilir duş kavramına çok hakim olmayabilirsiniz. Ancak bunu uygulamanın bazı yöntemleri var ve inanın sandığınızdan çok daha kolay. Şimdi gelin, sürdürülebilir duş için yapmanız gereken o küçük adımlara birlikte bakalım. Duş Alırken Daha Sürdürülebilir Olmanın 9 Yolu Nedir?

1- Katı Şampuan Kullanın

Tüm kozmetik ürünlerinde olduğu gibi aslında şampuanı da alıyorsunuz, kullanıyorsunuz ve bitiyor. 🙂 Sonra ne mi oluyor? Yine koca bir plastik atığı daha gezegenimize hapsetmiş oluyoruz. Halbuki atıksız yaşam için katı şampuanlara yönelebilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz ki katı şampuanlar sabun gibi oluyor, saçları keçe gibi yapıyor. Halbuki öyle olmuyor çünkü katı şampuanların da çeşitleri var. Yapmanız gereken saç tipinize göre doğru şampuanı bulabilmek. Doğal olmasına dikkat edin yeter. Zaten kullanmaya başlayınca sıvı şampuanlardan daha iyi olduğunu kendiniz göreceksiniz.

2- Katı Saç Kremi Kullanın

Şimdi şöyle bir gözlerinizi kapatın ve düşünün; sizce bir yılda sadece şampuan ve saç kreminden kaç plastik atığı çöpe atıyorsunuz? Manzaranın pek hoş olmadığına eminim. Katı şampuan ve katı saç kremine geçtiğinizde, 1 yılda azaltacağınız plastik atık miktarını bir düşünün. Gezegenimizi kurtarmak için aslında çok büyük bir adımı attınız bile. Bu arada şunu da belirtmek isterim, katı şampuan kullandığınızda aslında saç kremine pek ihtiyaç duymayabilirsiniz. 🙂

3- Saçlarınızı Bir Kez Şampuanlayın

Çoğu insan için saçların iki kere şampuanlanması aslında tamamen bir alışkanlıktan ibaret. Bir kez şampuan yapmanız saçı daha temiz tuttuğu gibi, fazla yağlanma probleminin de önüne geçiyor. Bu sayede hem şampuanınızdan hem de sudan sandığınızdan daha fazla tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bu noktada yapacağınız tek şey, yılların alışkanlığına bir son vermekten ibaret.

4- Duş Sürenizi Kısaltın

Yıllardır susuzluğun gezegenimiz için oluşturduğu tehditlerden bahsediyoruz. Uzun duş almak sizin için çok keyifli bir aktivite olsa da, elzem değil. Burada önemli olan amacına uygun hareket etmek. Yani duşunuzu aldıktan sonra saatlerce suyun altında beklemek, gezegenimizden daha önemli olmamalı.

5- Suyunuzu Kovada Biriktirin

Hani duşa ilk girdiğimiz zaman önce soğuk suyun akmasını bekliyoruz ya, onu yaparken aslında o suyu kovada biriktirebilirsiniz. Sonra o kovayı ister rezervuara boşaltın, bir sifonluk suyunuz olsun ister çiçekleri sulamak isterseniz de temizlik için kullanın. Tüm bunları yaparken sadece gezegenimizi korumakla kalmıyor, su faturanızdan da tasarruf etmiş oluyorsunuz.

6- Duş Jeli Yerine Doğal Katı Sabun Kullanın

Çünkü duş jelleri de plastik atık demek oluyor biliyorsunuz ki. Duş jeli yerine doğal katı sabun kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca cildimiz için duş jelinden daha sağlıklı ve ucuz bir alternatif de aynı zamanda. Çünkü duş jeline göre kullanımı daha uzun soluklu oluyor. Tabi bir yandan plastik çöplüğüne bir yenisini daha eklememiş oluyorsunuz.

7- Temiz İçerikli Ürünlere Yönelin

Kullandığınız tüm ürünlerin (katı-sıvı fark etmez) doğal ve temiz içerikli olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunu hem kendi sağlığınız hem de gezegenimizin iyiliği için yapabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin içerisinde yer alan kimyasal maddelerin sulara karışması da gezegenimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor ne yazık ki.

8- Doğal Kese ve Lifler Kullanın

 Vücut temizliğinizi yaparken kullandığınız kese ve liflerin çoğu doğada dönüşmeyen plastiklerden ya da polyester gibi zararlı maddelerden oluşuyor. Bunlar yerine kabak lifi, ipek kese gibi daha çevreci ürünlere yönelebilirsiniz. Ayrıca bu tarz ürünler cilt sağlığınıza da oldukça iyi gelecek.

9- Su Tasarruflu Duş Başlıkları Tercih Edin

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu duş başlıkları banyo aksesuarları satan hemen hemen tüm mağaza ve markalarda artık bulunabiliyor. Bu duş başlıkları oldukça basit bir prensiple çalışıyorlar. Duşun sahip olduğu sprey disk büyük miktarda havayı emiyor ve bu hava su ile karışıyor. Su havayla zenginleşiyor, daha hafif ve yumuşak damlalar olarak akmaya başlıyor. Bu da hem duş keyfinizi arttırıyor hem de su tüketimini azaltmanıza yardımcı oluyor.

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.