Now Reading
Sürdürülebilir Yaşam İçin En Etkili 10 Öneri

Sürdürülebilir Yaşam İçin En Etkili 10 Öneri

“Dünyayı tek başıma kurtaramam!” Bu lafı sıklıkla duymuş ve belki de hatta siz de bu düşüncenin esiri olmuş olabilirsiniz. Daha önceki içeriklerimizde de sıklıkla değindiğimiz bir konu bu. Evet, belki tek başınıza dünyayı kurtaramayabilirsiniz ama tek başınıza büyük bir fark yaratabilirsiniz. Nasıl mı? Gündelik bireysel alışkanlarınızı değiştirerek işe başlayabilir, sonrasında ise çevrenizde farkındalık yaratarak alışkanlarınızı etrafınıza yayabilirsiniz. İnanın bize, bu hiç de zor değil. Peki, sürdürülebilir bir yaşam için günlük alışkanlarınızda neleri değiştirebilirsiniz? Sizin için birkaç öneri hazırladık.

1 – Bulaşık Makinenizde Yarım Tablet Kullanın

Bulaşık makinenizde tabletinizi yarım olarak kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, tertemiz bir sonuç alacaksınız. Bu şekilde hem doğal kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanmış olur hem de çevre kirliliğini önlemede bir katkıyı da siz yapmış olursunuz. Ayrıca ev ekonomisine de önemli bir katkımız olur. Bununla birlikte yarım tablet kullandığınızda deterjanınız bitkisel bir ürün değilse hem kendinizi hem de gezegenimizi daha az kimyasala maruz bırakırsınız (bitkisel ürünler kullanmak tabi ki önemlidir).

2 – Tek Kullanımlık Plastiklere Hayır

Plastikler gezegenimizin maalesef en büyük sorunlarından biri. Öncelikli olarak tek kullanımlık plastikleri hayatımızdan acilen çıkartmamız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Plastik pipet, tabak, çatal, kaşık ve kulak çubuğu gibi kullan at yapılan plastiklere hayır diyerek büyük bir adım atmış olursunuz.

3 – Kendinize Bir Termos Edinin

Dışarıya çıkarken mutlaka su ve kahve/çay için iki ayrı termosunuz olsun. Susadığınız zaman suyunuzu kendi termosunuzda/suluğunuzda tüketirseniz pet şişe almamış olursunuz. Bu da aslında plastik kullanımını önlemenin bir başka yolu diyebiliriz. Kahve/çay tüketimi için de termos olmazsa olmaz.  Sizlere sunulan kahve/çay bardakları karton görünümlü olsa da içeriğinde sıcaklığı koruması için plastik olduğu biliniyor. Plastik içermeyen kullan-at bardaklar varsa bile onları da kullanmak bir kaynak tüketimi olacağı için en güzeli kendi termosunuzla kahve/çay tüketmek olacaktır.

4 – Ev Temizliğinde Narenciye Sirkesi Kullanın

Mandalina, portakal kabuklarını yedikten sonra onları narenciye sirkesi yaparak değerlendirebilirsiniz. Narenciye sirkesi çok güçlü bir kir sökücü özelliği taşıyor. Özellikle mutfak temizliğinde, cam temizliğinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem çevreyi hem de doğal kaynakları da korumuş olursunuz. Ayrıca ev ekonomisine de katkınız olur.

İlginizi Çekebilir: Narenciye Sirkesi Nasıl Yapılır?

5 – Tek Kullanımlık Ped Kullanımını Bırakın

Kadınların her ay kullandığı pedler maalesef geri dönüşümü imkansız çöpler. Her ay milyonlarca kadının kullandığını düşünürsek bu konuda da adım atmak oldukça önemli. Yıkanabilir pedler veya cuplar her ay kullan-at yapmadan kullanabileceğiniz ürünler. Ayrıca bu ürünleri kullandığınızda çok rahat edeceğinizi siz de fark edeceksiniz.

6 – Bokashi Kompostu Uygulayabilirsiniz

Bokashi Kompostu, mutfağınızdaki gıda atıklarını toprağa dönüştürmenin güvenilir ve basit bir yoludur. Oldukça kolay ve kötü koku olmadan uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili daha önce hazırladığımız Adım Adım Bokashi Kompostu Nasıl Yapılır? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

7 – Çöplerinizi Ayrıştırın

Aslında uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden biri. Çöplerinizi cam, kağıt, metal ve plastik olmak üzere ayrıştırarak geri dönüşüme  katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için yaşadığınız yerin belediyesine başvuruda bulunmanız yeterli. Yaşadığınız apartmandaki komşularınızla görüşerek gezegenimiz için güzel bir adımda bulunabilirsiniz. Aynı başvuruyu yapmak için iş yerinizdeki ilgili kişilerden de bu talepte bulunabilirsiniz. Ancak unutmayın önemli olan geri dönüşüm değil, az atık çıkarmaktır.

8 – Tasarruflu LED Ampuller Kullanmaya Başlayın

Bildiğimiz ve herkesin kullandığı akkor ampuller yerine tasarruflu LED ampuller kullanmaya başlayarak, enerji tasarrufuna da büyük bir katkı sağlamış olacağınızı söylesek size? Enerji tasarrufunun yanı sıra, daha az elektrik tüketerek ev ekonominize de büyük bir katkı sağlayacağınızı da hatırlatmak isteriz.

9 – Alışveriş Poşeti Yerine Kendi Alışveriş Çantanızı Kullanın

Aslında alışveriş poşetlerinin ücretli olmasıyla birlikte, ülkemizce de desteklenen bir hareket bu. Çünkü plastik poşet yığınları, doğada kurtulması en zor atıklardan biri. İşe küçük bir alışveriş filesi edinerek başlayın. Evinizdeki poşet yığınları azaldıkça siz de kendinizi çok daha iyi hissetmiş olacaksınız.

10 – Toplu Taşımaya ve Bisiklete Yönelin

Hava kirliğinin %70’ine araçlardan salınan egzoz gazları sebep oluyor maalesef. Bunun için yapabileceğiniz en güzel bireysel hareket yakın yerlere yürümek, bisiklet kullanmak  (uygun alanlarda) ve yapabiliyorsanız olabildiğince toplu taşımaya yönelmek olacaktır. Ayrıca sağlığınıza da çok daha iyi geleceğini de hatırlatmak isteriz. Hem çevreci hem de aktif sağlıklı bir yaşam için hayat tarzınızda bu şekilde ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.