Now Reading
Sevdikleriniz İçin Alabileceğiniz Sürdürülebilir Hediye Alternatifleri

Sevdikleriniz İçin Alabileceğiniz Sürdürülebilir Hediye Alternatifleri

14 Şubat kapıya dayandı. Belki hediyenizi çoktan aldınız, belki de hala ne alacağınıza karar veremediniz. Tabi 14 Şubat bahane bizim için. Her daim sevdikleriniz için alabileceğiniz sürdürülebilir hediye alternatiflerinin bir listesini hazırladık. Sevginiz, arkadaşlıklarınız ya da aile bağlarınız da tıpkı bu hediyeler gibi sürdürülebilir olsun istedik. Hem de gezegenimize bir katkıyı da siz yapmış olursunuz böylece. Bu küçük hediyeler bile inanın ki oldukça büyük bir adım. Şimdi hazırsanız sürdürülebilir hediye alternatifleri nelermiş, şöyle bir göz atalım.

1 – Sıcak İçecekler İçin Termos

Hem hatırda kalacak hem de sürdürülebilir hediye alternatiflerine en iyi örnek, tatlı mı tatlı bir termos. Plastik bardaklarda tüketilen kahveler yerine karton bardaklar tercih etmek sanılanın aksine sürdürülebilir olmuyor. Çünkü atık, atıktır. Bunun yerine uzun yıllar kullanılabilecek bir termos ile sevdiğiniz her kahvesini yudumladığında aklınıza siz gelmiş olacaksınız.

2 – Su İçin Matara

Özellikle suyunu her daim yanında taşıyan bir sevdiğiniz varsa, ona alabileceğiniz en güzel hediyenin matara olduğunu söyleyebiliriz. Plastik kaplar suyu muhafaza etmek için hem çok sağlıksız hem de gezegenimiz için büyük tehdit oluşturan bir atık. Bunun yerine sizi hep hatırlatacak bir matara hediye edebilirsiniz.

3 – Yemeğini Evden Götürenler İçin Yemek Termosu

Sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşınız… Eğer yemeğini sürekli yanında taşıyan sağlıklı beslenme tutkunu birini tanıyorsanız çevrenizde, ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri kesinlikle yemek termosu olacaktır. Yemek atığı da ciddi problemlerden biri. Üstelik kullan at kaplar her gün yeni bir atık demek. Bunun yerine daha sürdürülebilir bir hediye alternatifi arıyorsanız, yemek termosu doğru bir seçim olacaktır.

4 – Bokashi Kompost Seti

Daha önce Bokashi kompostu ile ilgili içeriklerimizi yayınlamıştık. Gerçekten gezegenimiz için yapılacak en büyük bireysel hareketlerden biri gıda atıklarını çöpe atmak yerine onları kompost yaparak doğaya kazandırmak. Sürdürülebilirliğe bir katkı olarak hediye alternatifinizi Bokashi kompost setinden yana kullanabilirsiniz. Aldığınız hediye hem karşınızdaki sevindirecek hem de yaptığınız bu büyük hareketle aslında sizi de içten içe mutlu edecek.

https://www.instagram.com/evdoksia/

İlginizi Çekebilir: Bokashi Kompostu Hakkında Merak Edilen Her Şey

5 – Doğal Katı Sabun Seti

Hoş kokulara ilgi duyan bir yakınınız varsa, onu sevindirecek bir diğer sürdürülebilir hediye alternatifi de doğal katı sabun setleridir. Hem doğal hem katkısız olan bu sabun setleri mis gibi kokularıyla hem sağlıklı hem de oldukça cezbedici. Üstelik sıfır atıkla doğa dostu da bir alternatif.

https://www.instagram.com/atolye.delice/

6 – Sürdürülebilir Hediye Alternatifleri: Bez Çanta

Bez çanta, ulaşılması en kolay sürdürülebilir ürünler arasında yer alıyor. Özellikle alışveriş çantası olarak kullanımı oldukça yaygın. Plastik poşetlerin doğaya verdiği zararları göz önünde bulundurduğumuzda, bu hediyenin değeri aslında gerçekten paha biçilmez. Bu tarz çantaların pek çok tatlı ve şık çeşitleri de var üstelik. Günlük hayatta kullanım için de oldukça uygunlar.

https://www.instagram.com/bibaskiyap/

7 – Sivil Toplum Kuruşlarına Sevdiğiniz Adına Bağış

Sevdiğiniz için belki de en anlamlı hediyelerden biri budur. Yapacağınız bağış sadece sevdiğiniz kişiyi değil, aynı zamanda birçok insanı da mutlu edecek. Birden fazla yüreğe dokunabileceğiniz bir hediye arayışı içindeyseniz, böylesine anlamlı ve güzel bir harekette bulunabilirsiniz.

8 – Doğa Dostu Kozmetik ve Bakım Ürünleri

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan, vegan içerikli, hem doğa dostu hem de cilde iyi gelecek bakım ürünleri ise bir diğer hediye alternatifidir. Zaten kozmetik ve bakım ürünlerinden oluşan bir set, her daim kurtarıcı hediye alternatifleri arasında yer alıyor. Tüm bunları daha temiz içerikli ürünlerden tercih edebilirsiniz.

https://www.nerolinn.com/

9 – Eğitim, Atölye, Kurs Katılımı

Sevdiğiniz kişinin ilgi alanına göre kendisine bir workshop ya da eğitim programı hediye edebilirsiniz. Böylece sevdiğiniz kişinin gelişimine katkı sağlamış olursunuz. Hayat boyu sayenizde edinmiş olacağı bilgi birikimleri ile sizi daima hatırlamasına sebep olacaksınız.

10 – Cilt Bakımı

Temiz içerikli ürünler tercih eden bir cilt bakım merkezinden sevdiğiniz için bir randevu alabilirsiniz. Cilt bakımı, hem sürdürülebilir hem de oldukça gönlü hoş eden bir hediyedir. Sevdiğiniz kişi, kendisini şımartma imkanı bulduğu için oldukça mutlu olacak.

Bu tarz paylaşımlardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.