Now Reading
Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Atık Pil Röportajı-2. Bölüm

Atık Piller konusunda Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Boyacılar ile telefonda görüşürken bana; Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?  biliyor musunuz Aslı hanım dedi. Ben bilmiyordum ya siz?

Atık Pilleri Neden Çöpe Atmamalıyız konusundaki röportajımızın devamını sizlerle paylaşıyoruz.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

TAP Genel Sekreteri Neslihan Boyacılar
TAP Genel Sekreteri Neslihan Boyacılar

Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pil alırken öncelikle tıpkı peynir, yoğurt, süt alır gibi son kullanma tarihine bakmamız gerekiyor. Son kullanma tarihi pillerin raf ömrünü gösterir ve genellikle pilin tabanında ay ve yıl şeklinde yazar.

Son kullanma tarihi geçmiş olan piller de atık pildir, o nedenle dikkat etmek gerekir. Pillerin ortalama ömürleri 8-10 yıla kadar sürmektedir.

Pillerin son kullanma tarihi

Pilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Piller günlük hayatımızda farkında olmasak da birçok alanda kullanılıyorlar. Kol saati, duvar saati, arabanın anahtarı, otomatik kapıların anahtarı, pilli diş fırçaları, telefon, laptop, fotoğraf makinası bataryaları, kumandalar, çocuk oyuncakları gibi hayatımızın içinden sayabileceğimiz pek çok örnek var. Ama bunların dışında teknolojinin gelişmesiyle birlikte dronelar, elektrikli hibrit araçlar, elektrikli bisikletler, scooterlarda olduğu gibi daha büyük bataryaların kullanımına rastlıyoruz. Teknoloji ilerledikçe çok daha yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Evimizde Kullanmadığımız Ama İçinde Pili Olan Cihazlar Olabiliyor. Mesela Benim Fenerim Var İçinde Pili Olan. Kullanmadığımız Cihazlardaki Pilleri Çıkartmalı mıyız? Neden?

Evet. Uzun süre çalıştırılmayan cihazların içinden pillerin çıkarılması gerekir. Çünkü cihaz çalıştırılmadığında piller enerjisini harcamasa bile, ortam sıcaklığından dolayı pil akabilir ve pilin cihaza temas eden artı ve eksi uçlarında zamanla korozif yani paslanma görülebilir.  Bu paslanma da cihazın bozulmasına neden olabilir.

*Kullanmadığımız pilleri çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklamanız önemlidir.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.