Now Reading
Palo Santo Nedir?

Palo Santo Nedir?

İspanyolcada “Kutsal Ağaç” anlamına gelen Palo Santo, tahmin edeceğiniz üzere bir ağaç türü. Peru, Ekvator gibi Güney Amerika ülkelerine özgü bir ağaç türü olan Palo Santo, daha çok kuru tropik ormanlarda yetişiyor. Aromatik kokulara sahip olan bu ağaç, ürettiği kokulu reçinelerle birlikte günümüzde meditatif ve aromaterapi alanlarında oldukça popüler bir hale geldi diyebiliriz.

Aslında kullanımı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Tütsü ve yağ şeklinde olmak üzere yerli halklar tarafından tıbbı amaçla kullanılan bu ağacın, ağrıları tedavi ettiğine, stresi yok ettiğine ve negatif enerjiyi de temizlediğine inanılıyor. Elbette ki bunların bilimsel verilere dayandığını söyleyemeyiz ancak yüzyıllardır yerli halklar tarafından kullanıldığının bilinen bir gerçek olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde tütsü ve yağlarıyla oldukça popüler olan Palo Santo’nun faydalarını ve kullanım alanlarını gelin birlikte keşfedelim.

Palo Santo’nun Faydaları Nelerdir?

Palo Santo, çeşitli tıbbi ve aromaterapik faydalarla ilişkilendiriliyor. Aşağıdaki faydaları ise en bilinenleri:

Ağrıları Azaltıyor

Palo Santo’nun en bilinen faydalarından biri ağrı kesici özelliği. Özellikle baş ve boğaz ağrılarında olmak üzere farklı ağrı türlerini de tedavi etmek için kullanılıyor. Bunu da içindeki limonen maddesi sayesinde gerçekleştiriyor. Her ne kadar Palo Santo üzerinde bilimsel bir araştırma yapılmamış olsa bile, limonen maddesinin ağrı kesici özelliği bilimsel çalışmalara dayanıyor.

Stresi Rahatlatıyor

Palo Santo’nun sahip olduğu aroma, oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip. Bu nedenle stresi azaltmak için de kullanılıyor. Beden ve zihin üzerinde arındırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor. Aslında bunun da nedeni yine limonen maddesi. Yapılan çalışmalarda limonen solumanın stresi ve anksiyeteyi azalttığı gözlemlenmiş.

Palo Santo Nasıl Kullanılır?

Tütsü Olarak: Aktarlardan ya da internetteki alışveriş sitelerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bildiğimiz tütsülerden ziyade görüntüsü daha çok odun ya da puro gibi diyebiliriz. Yanarken havaya aromatik bir duman veriyor. Çalışırken odaklanmayı, diğer zamanlarda ise rahatlamayı sağlıyor. Ayrıca ortamdaki negatif enerjiyi de yok ettiği söyleniyor.

Yağ Olarak: Palo Santo yağını da yine aktarlardan ya da alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz. Tipik olarak aslında aromaterapi seanslarında sıklıkla kullanılıyor. Mesela yoga ya da meditasyon gibi aktiviteler yaparken kullanımı oldukça yaygın. Ayrıca yağı ağrıyan bölgelerinizde de kullanabilirsiniz.

Palo Santo’nun Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Palo Santo’nun şimdiye kadar önemli bir yan etkisine henüz rastlandığını söyleyemeyiz. Ancak yine de bazı noktalarda dikkatli olmak gerekebilir. Hassas bir cilde sahipseniz ve yağını ilk kez kullanacaksanız önce ufak bir bölgenizde deneyebilirsiniz. Eğer akciğer ya da başka bir solunum problemleriniz varsa tütsüsünü kullanmanız önerilmiyor. Hamile ve emziren annelerin ise hem yağ hem de tütsü kullanımından kaçınılması öneriliyor.

Palo Santo Ağacının Nesli Tehlikede Mi?

Bu kadar yaygın ve popüler bir kullanım alanı olması, elbette ki akıllara bu soruyu getiriyor. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından şimdilik endişe edilecek bir durum olmadığı belirtiliyor. Yani ağacın nesli tehlikede değil. Ancak yine de daha etik ve sürdürülebilir yollardan üretilen ve tedarik edilen Palo Santo satıcılarından ürünü temin etmemiz öneriliyor.

Palo Santo, ağaçlar sökülmeden hasat ediliyor. Tütsüleri düşen dallardan, yağı ise meyvelerinden elde ediliyor. Bunlar Palo Santo elde etmek için zararsız yöntemler olarak yorumlanıyor. Satın almadan önce tüm sorumlulukları yerine getirdiğinden emin olduğunu bildiğiniz bir satıcıyla görüşün. Bu şekilde hem Palo Santo türünün korunmasına hem de yerli halkların geçinmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.