Now Reading
Okuyan Herkese Çevre Bilinci Aşılayacak 10 Kitap

Okuyan Herkese Çevre Bilinci Aşılayacak 10 Kitap

Ormanda yaptığınız yürüyüşleri düşünün. Belki de siz büyük bir hassasiyetle doğada vakit geçirmeye çalışıyorsunuz ancak ağaçların etrafında neler olup bitiyor, bunu hiç düşündünüz mü? Daha yaşanılabilir bir çevre için hangi eylemleri üstlendiniz? Ya da evinizde yer verdiğiniz bitkinin karakteri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Tüm bunlar ve daha fazlası hakkında tüm soru işaretlerini giderecek bir okuma listesi hazırladık sizler için. Bu listeyi tamamladığınızda çevre bilinci ile ilgili çok daha farklı bir bakış açısına sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

1 – Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Bu kitap; beslenme alışkanlıklarınızdan tutun sanat anlayışınıza kadar yaşamınıza dair pek çok şeyi değiştirecek. Bireysel eylemlerle başlatabileceğiniz sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor Sürdürülebilir Yaşam Rehberi. Yaşam boyu bir öğrenme hali sunan bu kitabı başucunuzdan hiç ayırmayacağınızdan eminiz. Unutmayın, hiçbir şey için geç kalmadınız!

2 – Atıksız Yaşam

Her şey tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlıyor. Bu kitap ise size atık biriktirmeden yaşamanın püf noktalarını öğretiyor. Yeniden kullanmak, tüketimi azaltmak, ayrıştırmak ve dönüştürmek ile başlayan bu serüven, el ele verdiğimizde nasıl da anlamlı ve etkili bir harekete dönüşüyor, işte bunu gösteriyor kitap. Kitapta kişisel bakım ürünlerinden mutfak alışverişine, kompost yapımından plastik tüketimine kadar tüm konular detaylı bir şekilde masaya yatırılıyor.

3 – Yeryüzünü Öpmek 

Çevre bilinciyle ilgi okuyabileceğiniz gelmiş geçmiş en çarpıcı kitaplardan biri Yeryüzünü Öpmek. Günümüz modern tarım sisteminin işleyişini ve topraklarımızı günden güne nasıl yok ettiğimizi; tercih ettiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinden irdeleyen bu kitap, hayati öneme sahip pek çok konuya değiniyor.

4 – Bitki Zekası

Bitkilerin gizemli dünyasına giriş yapmaya hazır mısınız? Evinizde yer verdiğiniz her bir bitkinin aslında oldukça gelişmiş bir dünyası var. Bitki Zekası kitabında, gezegenimizde var olan tüm bitkilerin oldukça zeki ve iletişim kurulabilen canlılar olabileceğine yer veriliyor. Kitabı okuduğunuzda bitkilerin de birer canlı varlık olduğunu yeniden hatırlayacak ve bu muhteşem dünyanın içinde kaybolacaksınız.

5 – Muz Ne Kadar Kötüdür?

Karbon ayak izi ve iklim değişikliklerinin etkisine dair farkındalık kazandıran bu kitap, tüm bunları önce bireysel bir çerçevede değerlendiriyor. Yaptığınız her bir eylemde ne kadar karbon ayak izi bıraktığınıza dair muhteşem bir farkındalık yaratan bu kitabı okuduktan sonra bireysel eylemlerinizdeki değişime inanamayacaksınız.

6 – Hayvan Deneyleri: Hayvanlar Bizim İçin Mi Var?

Son yıllarda neredeyse hepimizin gündeminde olan hayvan sömürüsüne dair oldukça çarpıcı bir kitap Hayvan Deneyleri: Hayvanlar Bizim İçin Mi Var? Hayvan deneylerine karşı yürütülen mücadelenin tüm prensiplerini öğreneceğiniz, bireysel eylemler yerine örgütlü hareket etmenin önemini kavrayabileceğiniz bu kitaba mutlaka bir şans vermelisiniz.

7 – %1’e Karşı Birlik

Küreselleşen dünyamıza karşı inanılmaz ölçüde ufuk açan bu kitap; etik, ekolojik, ekonomik ve insani yönden müthiş bir farkındalık yaratıyor. Kitabı bitirdiğinizde bir seçim yapmak zorunda olduğunuzu hissediyorsunuz. Belki de şimdiye kadar farkında olmadığınız bir sistem çarkının içinde dönüyordunuz. Bu kitapla birlikte yaşamanızda yepyeni bir farkındalık oluşacak.

8 – Ekofobiyi Aşmak

Çevre bilincine dair her gün daha da karamsarlaşıyor, bireysel hareketlerin bir işe yaramadığına günden güne ikna oluyoruz sanki. Tüm bu karamsarlıklarla boğuşurken, bir yandan gelecek nesillere de bu bilinci en sağlıklı şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Bunu da önce onlara doğayı sevdirerek başarabileceğimizi öğretiyor bu kitap. Ekofobiyi Aşmak, tüm öğretmenlerin ve ebeveynlerin okuması gereken bir kitap olarak listemizdeki yerini alıyor.

9 – Pratik Sebze Yetiştiriciliği Rehberi 

İster profesyonel olun ister amatör. Toprakla ilgilenen herkes için adeta bir başucu niteliğinde olan bir kitap Pratik Sebze Yetiştiriciliği Rehberi. Bir tohumu nasıl ustaca kullanabileceğinizi çok anlaşılır bir dille anlatan bu kitapta, nasıl lezzetli ve verimli hasatlar elde edebileceğinizi detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

10 – Son Ada

Ünlü Yazar Zülfü Livaneli’nin gelmiş geçmiş en politik romanlarından biri olan Son Ada, ismi bilinmeyen bir adada, ismi bilinmeyen insanların bir diktatörün ekseninde süregelen yaşamlarını konu alıyor. Pek çok dile çevrilen ve tüm dünya çapında ses getiren Son Ada, çevre bilincine daha edebi bir yaklaşım sergiliyor diyebiliriz.

Kaynak ve Görseller: oggusto.com

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.