Now Reading
Narenciye Sirkesi Nasıl Yapılır?

Narenciye Sirkesi Nasıl Yapılır?

Narenciye sirkesi dendiğinde aklınıza ne geliyor? Mandalina, greyfurt, portakal, limon… Kış mevsimi geldiğinde vücudumuzun lif ve C vitamini ihtiyacını karşılayan yegane meyvelerimiz. Peki, hiç bu meyvelerden sirke yapmayı düşündünüz mü? Baştan söyleyelim, hem sağlıklı hem de etrafı misler gibi kokutacak birkaç sirke tarifi paylaşacağız sizlerle bugün. Faydaları bir yana, aynı zamanda evde doğal temizlik malzemesi olarak da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zira leke çıkarıcı konusunda oldukça başarılı olduklarını belirtmeden geçmeyelim.

Elbette ki sürdürülebilir yaşamı desteklediğimizden doğal ve ilaçsız meyveler bulmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bunun bir nedeni de meyveleri kabuklarıyla birlikte kullanacak olmamız. Organik pazarlardan, yerli üreticilerden bulabiliyorsanız harika olur. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da, marketten aldığınız meyveleri en az 5 dakika karbonatlı veya beyaz sirkeli suda bekletmenizi öneririz.

Narenciye Sirkesinin Püf Noktaları

Narenciye sirkesi tarifine geçmeden önce aşağıda sizlerle paylaştığımız püf noktalarına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Cam kavanoz ve içmeye suyu kullanmaya çalışın.
 • Kavanozları ağzına kadar doldurmamaya özen gösterin. 4-5 parmak boşluk bırakın. Sirkede gaz çıkışı olursa taşmayı önleyecektir o boşluk.
 • Meyvelerin suyun altına indiğini görene kadar her gün bir kez karıştırma işlemi uygulayın.
 • Normal sirke yapımının aksine çok su kullanmayın. Meyvenin kendi suyu da var çünkü.
 • Kavanozun üzerine kurulma ve süzülme tarihlerini yazan bir etiket yapıştırın.
 • Ortalama bekleme süresi 60 gün/2 ay.

1 – Mandalina Sirkesi Yapılır? 

Aslında çok basit. Mandalinaları gelişi güzel kesin ve suyunu sıkın. Suyunu ve kabuklarını birlikte kavanoza alın. Üzerini geçecek kadar su dökün. Yarım su bardağı ev yapımı başka bir sirke ekleyin. Üzerine temiz bir tülbent yerleştirin, lastikle sabitleyebilirsiniz. Karanlık bir yerde, oda sıcaklığında beklemeye bırakın.

Salataları Daha Eğlenceli Hale Getirecek Sağlıklı Sos Tarifleri

2 – Limon Sirkesi Nasıl Yapılır?

Narenciye sirkesi dendiğinde akla ilk gelen sirkelerden biri limon sirkesi. Çünkü doğal temizlik malzemesi olarak da kullanımı aşırı yaygın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta limon kabuklarında herhangi bir kararma ve çürüme olmadığından emin olmanız. Birkaç limon kabuğuna ihtiyacımız olacağı için, limonların suyunu sıkıp buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Sirkede limon sularını kullanmayacağız. Limon kabuklarını bir kavanoza alın ve üzerini geçecek kadar içme suyu ilave edin. İçerisine 2 kaşık şeker ilave edin. Temizlik için kullanacaksanız şeker kullanabilirsiniz. Son olarak yarım su bardağı ev yapımı başka bir sirke ekleyin, kavanozun ağzına temiz bir tülbent bağlayın ve karanlık bir yerde, oda sıcaklığında beklemeye bırakın.

3 – Greyfurt Sirkesi Nasıl Yapılır?

Tıpkı mandalina sirkesinde olduğu gibi greyfurtları gelişigüzel kesin, suyunu sıkın ve kavanoza kabuklarıyla birlikte doldurun. Suyunu da eklemeyi unutmayın. Üzerini çok az geçecek kadar su ilave edin. Yarım su bardağı ev yapımı sirke ekledikten sonra yine bir tülbent ile kavanozun ağzını kapatın ve karanlık bir yerde, oda sıcaklığında beklemeye bırakın. Bu kadar basit.

4 – Portakal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinde yumuşatıcı, bulaşık makinesinde ise parlatıcı olarak kullanabileceğiniz portakal sirkesi de yapımı oldukça kolay sirkelerden biri. Portakal suyunu kullanmayacağımız için, suları buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Portakal kabuklarını bir kavanoza yerleştirin, üzerini geçecek kadar su ve nohutları ekleyin. On gün kadar bekleyin ve kabukları süzüp, suyunu tekrar doldurup kavanozun ağzını kapatın ve karanlık bir yerde, oda sıcaklığında beklemeye bırakın.

Narenciye Sirkesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sirkelerde meyve ve kabuklar, kurduğunuz suyun altına inmelidir.
 • Bu aşamada sirkenizi süzün ve tadına bakın. Keskin bir tat alıyorsanız sirkeniz olmuş demektir.
 • Bu aşamada sirkenizi kapaklı cam kavanozlara boşaltabilirsiniz.
 • Sonrasında birkaç ay daha karanlık bir ortamda bekletmeye devam edin. Ancak bu aşamada kullanıma başlayabilirsiniz.
 • Eğer keskin bir tat almıyorsanız, sirkeyi yine de kavanoza boşaltın ve içine yarım bardak daha ev sirkesi ilave edin. Kapağı yine tülbentle kapatın ve loş bir ortamda bekletmeye devam edin.
 • 10 gün kadar sonra tadına bakın, keskinleşme varsa yeni kapaklı kavanoza geçebilirsiniz.
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.