Now Reading
Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 10 Sonbahar Rotası

Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 10 Sonbahar Rotası

Sonbahar demek sakinlik demek, huzur demek. Etraftan insanların çekildiği, doğayla baş başa kaldığımız en güzel zaman dilimlerinden biri. Doğanın en güzel halini bizlere gösterdiği mevsimlerden biri aynı zamanda. Kızıllaşmaya başlayan ağaçlar, serin akşamlar, gündüzleri ılık esen rüzgar ve daha nicesi… Sonbaharda tatil yapmanın tadı ayrıdır anlayacağınız. İnsanın ruhuna iyi gelen bir tarafı var çünkü. Sadece deniz kenarı değil, doğayla baş başa vakit geçirmek ve kültür gezileri yapmak için de ideal zamanlardır. Biz de tüm bunların ışığında size hem deniz hem doğa hem de kültür tatili yapabileceğiniz birkaç sonbahar rotası önermek istiyoruz.

1 – Abant

Sonbahar dendiğinde akla ilk gelen rotalardan birinin Abant olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Dingin ve oldukça sakin bir rota olan Abant, sahip olduğu doğal güzellikleri ile hem ülkemizin hem de Bolu’nun en popüler yerlerinden biri aslında. Sadece bir hafta sonunuzu ayırabileceğiniz bu cennet yerde göl kenarında yapılacak yürüyüşlerin tadı ayrı oluyor bu mevsimde.

2 – Yedigöller

Sonbaharın tadı gerçekten de en çok Bolu’da çıkıyor sanıyoruz. Muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Bolu’da bir diğer önerebileceğimiz rota da Yedigöller. Özellikle sonbahar yürüyüşleri ve kamp için ülkemizin en uygun rotalarından biri. Sonbaharda öyle renklere bürünüyor ki burası, adeta bir huzur yuvası.

3 – Kazdağları 

Ülkemizin sahip olduğu en değerli hazinelerden biri olan Kazdağları’na şöyle 2-3 günlüğüne uzanmak ister misiniz? Sonbaharda insanların da çekilmesiyle birlikte doğa tamamen size kalıyor. Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir’i kapsayan oldukça geniş bir coğrafyaya yayılıyor. Konaklamanızı Yeşilyurt Köyü’nde yapıp, Adatepe, Zeus Altarı, Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri, Assos ve Babakale’den oluşan bir rota çizebilirsiniz kendinize.

4 – Urla

Sonbaharın tadı Urla’da gerçekten de ayrı. Son zamanlarda üzüm bağları, şarapları ve gastronomisiyle öne çıkmaya başlayan Urla, bu mevsimde sessiz ve sakince kafa dinlemek isteyenler için ideal bir adres. İzmir’in gözbebeklerinden biri olan Urla, hem tertemiz havası hem de sakin sokakları ile sonbaharda sizleri bekliyor.

5 – Bodrum

Belki klişe olacak ancak Bodrum, her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharın gözde rotaları arasında yer alıyor. Ekim ayına kadar denize girilebiliyor olmasının yanı sıra, yaz aylarındaki kalabalıktan eser kalmıyor oluşu aslında Bodrum’un en cezbedici kısmı. Daha önce Bodrum’a gitmiş olsanız bile, Bodrum’u bir de sonbaharda yaşamak lazım.

6 – Adana

Doğa ya da deniz tatili bir yana, ben hem gastronomi hem de kültür turu yapmak istiyorum diyorsanız size önerebileceğimiz adreslerden biri de Adana olurdu o halde. Adana, ülkemizde gastronomi dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri. Ayrıca herkes tarafından bilinmeyen bir doğası ve görülmeye değer de tarihi güzellikleri bulunuyor. Sonbaharda değerlendirebilirsiniz.

7 – Şile

İstanbul’a yakın bir kaçış rotası arıyorsanız, Şile’yi tercih edebilirsiniz. Yaz aylarındaki kalabalığın çekildiği ve yerini tamamen muhteşem doğal güzelliklere bırakan Şile’de bungalov evlerde konaklayabilir ve bomboş kalan kumsallarda yürüyüşler yapabilirsiniz. Dilerseniz bir gününüzü de Ağva’ya ayırabilirsiniz. Sanılanın aksine Şile’de keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda doğal güzellik var. Sonbahar da bu güzellikleri keşfetmek için en ideal mevsimlerden biri.

8 – Safranbolu

Sonbaharda kültür gezisi yapmak istediğinizde Safranbolu en ideal adreslerden biri olacaktır hiç şüphesiz. Dünya Mirası listesinde de yer alan bu güzide cennet, kendine özgü mimarisi ve tarihi güzellikleri ile gerçekten de göz dolduruyor. Oldukça dingin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Safranbolu’yu ekleyebilirsiniz gezilecek yerler listenize.

9 – İğneada

İşin içinde sonbahar varsa, gidilen yerde kafa dinlemek şarttır. İşte o “tam kafa dinlemelik” diyebileceğimiz yerlerden biri de İğneada. Dört mevsim boyunca ayrı güzelliklerle bizleri buluşturan İğneada, sonbaharda rüzgarın, deniz manzarasının ve ormanın tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir adres. Ülkemizin en değerli Longoz ormanlarının bulunduğu İğneada’yı da bu mevsim gidilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

10 – Amasra

Tarih, doğa ve sükunet. Uzaktan bakıldığında sanırsın bir Avrupa şehri ama değil, burası Karadeniz’in küçük ve şirin bir balıkçı kasabası olan Amasra. Bartın’a bağlı olan Amasra, sonbahar tatillerinin gözde adreslerinden biri yıllardır. Hani hep denir ya yeşil ile mavinin muhteşem buluşması diye, işte Amasra da o yerlerden biri diyebiliriz. Amasra’ya gitmişken taze balık ve yanına da meşhur Amasra salatasından söylemeyi ihmal etmeyin deriz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.