Now Reading
Minimalist Dekorasyon Nedir?

Minimalist Dekorasyon Nedir?

Minimalizm felsefesinin özü azla yetinmeye dayanıyor. Bu, hayatınızın her alanında geçerli, sadece eviniz ve eşyalarınız için düşünmemelisiniz. Yemek yemek, sosyal yaşantı gibi konularda da bu yaklaşımı benimseyebilirsiniz. Dekorasyonda ise minimalizm sadelik, nötrlük ve temiz çizgileri ifade ediyor. Yapmanız gereken tek şey basite indirgemek ve her şeyi temel düzeyde tutmak. İhtiyacınızdan fazlasını evinizde de hayatınızda da barındırmamak. Şimdi gelin biraz detaylara bakalım.

Minimalist Dekorasyon İpuçları

1. Fonksiyonel Mobilyalar Tercih Edin

Minimalizmde düzen her şey demektir. Az eşya ama öz eşya derken de aslında kastettiğimiz fonksiyonel mobilya kullanımı üzerine diyebiliriz. Bol bol depolama alanı yaratmak mesela oldukça önemlidir bu dekorasyon stilinde. Gömme dolaplar, açılıp kapanır masalar, portatif eşyalar… Minimilazm dekorasyon stilinde olması gerekenler bunlar.

2. Eşyalarınız Temiz Çizgilere Sahip Olsun

Minimalizm ile modern dekorasyon stili birbirine çok karıştırılıyor. Birbirinden ayırmak için eşyaları, aksesuarları biraz tanımak gerekiyor. Minimalist eşyalar daha temiz ve sade çizgilere sahiptir. Gördüğünüz zaman hem ruhunuza hem de bulunduğuz ortama dinginlik katar. Yani ayırt etmekte hiçbir zaman zorlanmazsınız.

3. Fazla Renk Kullanımından Kaçının

Kimilerine göre sıkıcı gelebilir ancak evinizi minimal şekilde dekore edecekseniz mümkünse tek bir renk üzerinden gitmeniz öneriliyor. Aynı rengin farklı birkaç tonunu da ekleyebilirsiniz elbette. Genelde tercih edilen renkler ise nötr, toprak renkleri ve beyaz üzerinde şekilleniyor. Siyah rengin kullanıldığını da sıklıkla görmüş olabilirsiniz. Dekorasyonda az siyah kullanımı, ortama kontrast katmak için kullanılır. Mesela siyah çerçeveli minimal bir tablo katabilirsiniz evinize.

 

4. Aydınlatma Unsurlarında Minimalizm

Beyaz ya da sarı ışık gibi keskin seçeneklerden ziyade gün ışığı ampullerden kullanmanız tavsiye ediliyor ki zaten sağlıklı olan da o. Parıltı ve bol ışıktan ziyade, yalın çizgilere sahip bir abajur işinizi görecektir. Ayrıca aydınlatma unsurlarının ortamınıza dinginlik katması da son derece önemli. Akşam olduğunda, ışığı açtığınız zaman kendinizi huzurlu hissetmelisiniz.

5. Dinginlik ve Huzur Demişken

Evinizde dingin ve huzurlu alanlar yaratmaya özen gösterin. Kitap ya da kahve köşesi olabilir ancak minimalizm felsefesine çok ters düşmeyecek şeyler olsun. Yani büyük bir kütüphane değil, birkaç kitabın olduğu ufak bir raf gibi düşünün. Vakit geçirmekten son derece keyif alacağınız bir ortam yaratmaya çalışın.

6. Miktara Değil Kaliteye Odaklanın

Az ve öz derken kastettiğimiz bir diğer unsur da bu. Çok eşya yerine kaliteli ve stil sahibi eşyalara yatırım yapın. Yine işlevselliğin ön planda olmasına dikkat edin. Evinize gelen biri yalın ama kaliteli bir mekana girdiğini hissedebilmeli. Yani az eşya kullanacağım derken kalite ve stilden ödün vermeniz gerekmiyor.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.