Now Reading
Meditasyona Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Meditasyona Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Öncelikle şunu söylemek isteriz ki istinasız herkes meditasyon yapabilir. Hatta bazı şirket yöneticileri zihinlerini açık tutmak, üretkenliği arttırmak ve şirketleri için daha iyi bir lider olabilmek adına düzenli olarak meditasyon yapıyorlar. Sadece mazeretleri bir kenara kaldırmak gerekiyor. Vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız her gün sadece 5 ila 10 dakikanızı ayıracak kısa bir vakitten bahsediyoruz. Stresinizin azaldığını gördükçe bunu kendi isteğinizle zaten alışkanlık haline getireceksiniz. Şimdi hazırsanız, sizin için sıraladığımız tavsiyelere kulak verin.

1 – Meditasyona Başlarken Herhangi Bir Beklentiniz Olmasın

Yani meditasyon yapınca hayatınızda tüm problemler hızlıca çözülmüş olmayacak. Nasıl ki spora başladığınızın ertesi günü karın kaslarınız belirginleşmiyorsa, aynı durum meditasyon için de geçerli. Yani faydalarını görmek için biraz çabalamanız gerekiyor. Meditasyona başlarken, bittiğinde çok iyi hissedeceğim gibi bir beklentiye kapılmayın. Bunu, kendinizi tanımak için çıktığınız bir yolculuk gibi düşünebilirsiniz.

2 – Meditasyon Yapmak İçin Bir Zaman Belirleyin ve Buna Bağlı Kalın

Meditasyon pratiğini alışkanlık haline getirmek için gün içinde belli bir saat belirlemeniz gerekiyor. Ne kadar planlı olursanız, o kadar rutininiz haline gelmiş olur. En makulü sabah saatlerinde olanıdır ancak gece yatmadan önceki bir zaman dilimini de tercih edebilirsiniz. Mesela sabah kalkar kalkmaz ilk yaptığınız şey kahve koymaksa, bunun yerine 5 dakikalık bir meditasyon rutinini koyabilirsiniz.

3 – Meditasyon İçin Kendinize Bir Alan Belirleyin

Her gün aynı yerde ve aynı saatte meditasyon yapıyor olmak bedenin ve zihnin daha rahat hissetmesine yardımcı oluyor. Ayrıca meditasyona daha kolay geçiş yapmanızı da sağlıyor. Nasıl ki çalışma alanınızda daha odaklı çalışıyorsanız, meditasyona odaklanmak için de ayrı bir alana ihtiyacınız var. Belirlediğiniz alanı düzenli ve temiz tutmak ise meditasyonunuza daha özel ve önemli yaklaşmanızı sağlayacaktır. Meditasyon alanınız kendinizi mutlu hissedeceğiniz objelerden oluşursa daha iyi olur. Bitki, mum, vs. gibi.

4 – Zihninizi Sakinleştirmeden Meditasyon Yapmayın

Demek istediğimiz yoğun bir iş toplantısı sonrası ya da stresli bir aktivitenin ardından hemen meditasyon yapmak pek verimli olmayacaktır. Yaşadığınız bu stresli zamanlardan biraz uzaklaşmanız gerekiyor. Aksi taktirde hareketsiz oturmak ve zihninizi sakinleştirmek zor olabilir. Önce birkaç dakikanızı sakinleşmeye ayırın ve ardından meditasyon yapmaya başlayın.

İlginizi Çekebilir: Güne Daha Enerjik Başlamanız İçin Uygulayabileceğiniz 7 Sabah Rutini

5 – Meditasyon Pratiğine Birkaç Derin Nefesle Başlayın

Gözleriniz açık bir şekilde birkaç derin nefes alarak meditasyonunuza başlayabilirsiniz. Bu esnada sinir sisteminizin gevşeme tepkisi tetiklenecektir. Vücut kendini güvende ve rahat hissedecektir ayrıca. Birkaç derin nefes aldıktan sonra gözlerinizi kapatın ve nefesinizi normal akışına getirin. Yani günlük hayatınızda nasıl nefes alıyorsanız o şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Meditasyon sırasında nefesinize dikkat etmek önemli. Zira nefesinize dikkat kesilmeniz vücudunuzdaki stres seviyelerini azaltacaktır.

6 – Meditasyon Sırasında Çok Fazla Hareket Etmemeye Çalışın

İlk zamanlar kendinizi huzursuz hissedebilir ve pozisyon değiştirmek ihtiyacı duyabilirsiniz. Uygulama sırasında kendinizi rahat hissetmeniz son derece önemli. Yani eğer rahat hissetmiyorsanız illa bağdaş kurmanıza gerek yok. Eğer gerçekten zorlanıyorsanız ilk etapta uzanarak da yapabilirsiniz.

7 – Düşüncelerinize Hakim Olamayabilirsiniz

Meditasyona yeni başlayanlar “düşünmeden duramıyorum” şeklinde başarısız olduklarını ifade ederler. Aslında bu durum son derece normal. Elbette ki uygulama sırasında aklınıza günlük yapacağınız işler, geçmişten bir gün vs. gelebilir. Sadece bunun farkında olun. Meditasyonun özü, farkındalığınızı tekrar tekrar nefesinize getirmekle ilgilidir. Bir düşünce ortaya çıktığında ve bunu fark ettiğinizde, yapmanız gereken kabul etmek ve yeniden meditasyonunuza odaklanmaktır.

8 – Her Gün Aynı Verimi Alamayabilirsiniz

Bu yüzden kendinize karşı her zaman nazik olun. Zaten bu uygulama sayesinde bunu zamanla öğreniyor olacaksınız. Tıpkı spor yapmak gibi her gün aynı performansı gösteremiyor olabilirsiniz. Gün içinde yaşadığınız stres seviyesi, bir gece önceki uyku kaliteniz gibi unsurlar, performansınızı doğrudan etkileyecektir. Bu bir pratik ve zamanla mükemmelleşecek.

9 – Canınız İstemese Bile Her Gün Meditasyon Yapın

Meditasyonun gücü, bir rutin oluşturmak ve onu günlük bir alışkanlık haline getirmekten geliyor. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre her gün 15 dakika meditasyon yapmanın pozitif refahı desteklediği ve stres seviyelerini azalttığı kanıtlanmış. Her gün bu uygulamayı yapmanın vücut üzerinde tatile çıkmakla benzer bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmış. Bu nedenle, her gün bu uygulamayı yapmak zorunda olduğunuzda size tatildeymiş hissi vermese de, bu etkileri hissetmenin anahtarının, bu rutini sürdürmek olduğunu unutmayın.

Bu tarz paylaşımlardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.