Now Reading
Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

İklim Krizi

İklim Krizi, İklim Değişikliği yada Küresel Isınma kavramlarını son günlerde çok sık duymaya başladık. Merve Altınsoy bizim için konuyu özetleyen bir yazı hazırladı. Gerçekten Küresel Isınma Nedir?

Hepimizin bireysel alacağı önlemler çok çok kıymetli. Lütfen çevrenizdeki herkese bu yazıyı ulaştırın.

Faydalanmanız dileğiyle.

İklim Krizi

Küresel ısınma veya iklim değişikliği… Bu iki kavramın birbirinin yerine kullanıldığını görüyoruz. Ancak zaman zaman dünyamızda yaşanan sert kışları açıklamak için “ısınma” kelimesini kullanmak biraz garip kalıyor, kafamızı karıştırıyor değil mi?

Dünyamızın iklimi her geçen gün değişiyor. Son zamanlarda kış mevsiminde güneşli, baharı anımsatan günler yaşıyoruz. Daha önce görülmemiş büyük yangınlar, kasırgalar, hortumlar veya normalin üzerinde hava sıcaklıkları…

Bu değişikliklerin nedeni kısaca atmosferin ısınmasıdır. Bu bazı bölgelere normalin üzerinde sıcaklık artışı, bazı bölgelere ise normalden soğuk geçen günler olarak yansıyor. Tüm dünyaya genel olarak bakıldığında normalin üzerinde seyreden sıcaklıklar görülüyor yani dünya her geçen sene biraz daha ısınıyor.

Dünya sıcaklığına ilişkin yapılan araştırmalar, sıcaklığın sanayi devrimi öncesi döneme göre kalıcı şekilde 1°C arttığını gösteriyor. İşte bu değişim yukarıda bahsettiğimiz birçok farklı doğa olayını beraberinde getiriyor ve dünya üzerindeki canlı yaşamını tehdit ediyor!

Bu ortalama 1°C artışın nedeni; karbon salınımının artması ve bu salınım azalmadığı sürece dünya sıcaklığı artmaya devam edecek. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar da bunu giderek daha sert koşullara maruz kalarak hissedecekler gibi duruyor. Bu nedenle artık konuya daha da dikkat çekebilmek adına ‘iklim değişikliği’ veya ‘küresel ısınma’ yerine ‘iklim krizi’ ifadesinin kullanılması gayet uygun.

İklim krizine ilişkin olası senaryolar çok çeşitli. Sıcaklık derece artışına göre giderek daha kötümser senaryolarla baş başa kalacak gibi görünüyoruz. Örneğin, canlı türlerinin çeşitleri azalacak ve doğanın döngüsü zarar görecek. Dünya üzerindeki temiz su kaynakları azalacak, tarım ve gıda üretimi geri dönülemez şekilde düşüşe geçecek, birçok insan kıtlık, açlık ve susuzluk ile mücadele etmek zorunda kalacak. Bozulan ekosistem çarkları tam olarak işleyemediğinden atmosferdeki karbondioksit miktarı yoğunlaşmaya devam edecek ve küresel ısınmayı arttıracak. Küresel ısınma arttıkça sistemimiz daha da bozulacak… 🙁

Küresel ısınma sonucu, artık dünyamızda 1°C sıcaklık artışı ile yaşamak zorundayız. Ancak iki ve üstü derecelerdeki sıcaklık artışından kaçınma şansımız hala var. Ancak bu önümüzdeki yaklaşık 10 yıl içindeki çabalarımıza bağlı.

Yıllardır iklim krizine ilişkin raporlarda, hükümetler ve devlet yönetimlerine karbon salınımı düşürecek politikalar benimseyerek alınabilecek önlemler ve yöntemler sunuluyor ancak bizlerin bireyler olarak yapabileceklerimiz de elbette mevcut ve her çaba artık çok değerli.

Küresel Isınma

Küresel Isınmaya Karşı Önlemler Nelerdir?

 • Tüketimimizi azaltmak-gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri satın aldığımızdan emin olmak.
 • Tekstil özellikle çok fazla su tüketen bir sektör. İkinci el kullanmaya şans vermek.
 • Atıklarımızı azaltmak-doğru şekilde ayırmak-geri kazandırmak.
 • Su tüketimimizi minimize etmeye özen göstermek.
 • Yerel üretim ürünleri tercih etmek.
 • Daha az et tüketmek.
 • Otomobile ve uçağa binme sayımızı mümkün olduğunca azaltmak.
 • Hibrit araçları-toplu taşıma araçlarını yada yürümeyi tercih etmek.
 • Temiz/yeşil enerjiyi tercih etmek
 • Ev içerisinde enerji tasarrufu sağlamak.
 • İhtiyacımız kadar elektronik ekipman kullandığımızdan emin olmak.
 • Yeşil alanları korumak ve artmasına destek olmak.

Bireysel olarak alacağımız önlemler çok fazla. Biz sadece bazılarını buraya yazdık. Geleceğimiz için atılacak her adım çok değerlidir. Lütfen sizler de bu adımlarımıza eşlik edin.

Sevgiler.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.