Now Reading
Katı Şampuan Nasıl Kullanılır?

Katı Şampuan Nasıl Kullanılır?

Katı Şampuan kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bu gezegen için çok güzel bir haber. Çünkü saçlarımızı temizlerken hem doğaya saygılı ürünleri artık daha kolay bulabiliyoruz hem de plastik atık çıkartmamış oluyoruz.

Gladsture markasının kurucuları iki kız kardeş Nurgül ve Gülfem bize Katı Şampuan Nedir? Katı Şampuan Nasıl Kullanılır? hakkında çok güzel bilgiler verdi.

Keyifle okumanızı dilerim

Katı Şampuan Nedir?

Katı şampuan sabundan tamamen farklı bir üründür. Hem içerik olarak hem de pH değeri olarak saç ile çok güzel anlaşan, kolay temizleyen ve hacim kazandıran bir yapıya sahiptir.

Bütün katı şampuanlar temiz içeriklidir gibi bir genelleme yapmak istemiyoruz. Katı şampuanlar genellikle temiz içerikli olsa da üreticinin tercihine göre zararlı sentetik kimyasallar da içerebilir. Her kozmetik üründe olduğu gibi satın almadan önce içerik listesinin kontrol edilmesi en uygun yöntem olacaktır.

Gladsture olarak bizim katı şampuanlarımız sentetik kimyasal içermez. İçeriğinde sülfatlar gibi tahriş edici maddeler, silikon ve paraben kullanılmaz. Sentetik parfüm yerine doğal uçucu yağlarla kokulandırılır.

Yeni nesil şampuan diyebileceğimiz katı şampuanlarımız doğal hammaddelerle oluşturulmuş ve şampuan olarak formüle edilmiştir. Alışık olduğumuz sıvı şampuanlar gibi kolayca köpürür, doğal yağlar ve gerçek uçucu yağlarla aromaterapik ve keyifli bir banyo deneyimi sunar.

Katı şampuanlarımızda kullandığımız içeriklerimiz, değerli sabit yağlar, doğal esansiyel yağlar ve bitkisel renklendiricilerden oluşur. Biyoçözünürdür ve doğaya zarar vermez.

Atıksız Kişisel Bakım

Birçok kişisel bakım ürünü büyük oranda sudan oluşuyor. Bunu hemen hemen tüm ürünlerin içerik listesinde en başta yer alan Aqua isminden de hatırlayacaksınız. Örneğin normal sıvı şampuanların %70-80’i su.

Katı şampuanlar ise konsantre yapıdadır. İçeriği ise hem doğada çözünebilen hem de sağlığa zararlı olmayan doğal hammaddelerden oluşuyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi her marka için bu geçerli olmayabilir.

Ayrıca sıvı şampuan gibi plastik bir şişeye ihtiyaç duymuyor. Konsantre formülü sayesinde ortalama 80 kullanım yani yaklaşık 3 şişe şampuan kadar uzun ömürlü. Bu 3 tek kullanımlık plastik şişe atığını engellemek demek.

Kullandığımız kozmetik ürünlerin çoğu içeriğindeki kimyasallar ile hem sağlığımıza, hem de suya ve toprağa karışarak ekolojik dengeye zarar veriyor. Ayrıca tek kullanımlık plastik ambalajları ile doğaya bir kez daha zarar vermiş oluyoruz. Doğaya verdiğimiz tüm zararlar dolaylı olarak yine bize dönüyor. Tüm bu nedenlerden dolayı hem doğal hem de atıksız kişisel bakım ürünleri tercih etmemiz çok önemli.

Katı Şampuan Nasıl Kullanılır?

Katı şampuan çok kolay köpüren bir yapıya sahip olduğu için kullanımı oldukça basit. Islak saçlarınızda birkaç kez dolaştırmanız yeterli oluyor.

Uygulama sonrası bir iki dakikalık bir masajla köpüğü saçlara dağıtıp durulanıyor. Alışkın olduğumuz şampuanlardaki gibi yani. Üstelik iki kez şampuanlamaya da gerek yok. Duş öncesi saçlar için ekstra bir bakım yapılmadığı sürece tek şampuanlama saçları temizlemek için yeterli oluyor.

Katı Şampuanların Kullanım Süresi Nedir?

Katı şampuan içerisinde su kullanılmadığı için konsantre yapılıdır. 95 gramlık bir katı şampuan yaklaşık 3 şişe şampuana denk geliyor. Saç uzunluğu, kullanan kişi sayısı ve kullanım alışkanlıklarına göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 80-90 kullanım ömrü var diyebiliriz. Bu süre, günlük kullanımla 3 aya tekabül ediyor.

Kullanım ömrünü uzatmak için katı şampuanın su ile mümkün olduğunca az temas etmesi çok önemli. Ömrünü uzatmak için birkaç tüyo paylaşalım:

  • Duş sırasında üzerine su gelmeyecek bir yerde durmalı.
  • Duşta kullandıktan sonra köpüğü durulanmamalı.
  • Duş sonrası kolayca süzülüp kuruyabileceği tel raf gibi bir yere bırakılmalı.
  • Küçülen katı şampuanlar bir sonraki katı şampuanın üzerine biraz bastırarak yapıştırılabilir. Veya küçülen/kırılan şampuanlar avuç içerisinde bastırıp sıkıştırılarak yine tek parça haline getirilebilir.
  • Tamamen kuruduktan sonra bir kutuya kaldırılabilir.
  • Seyahat sırasında kendi kutusunda veya metal bir kutuda rahatlıkla taşınabilir.

 

https://www.gladsture.com/

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.