Now Reading
Kar Yağınca Neden Mutlu Oluyoruz?

Kar Yağınca Neden Mutlu Oluyoruz?

Neden kar yağınca mutlu oluyoruz hiç düşündünüz mü? Evet, kimine göre sebepsiz bir mutluluk gibi görünen bu sıradan doğa olayının aslında psikolojimiz üzerinde göz ardı edilemez etkileri var. Tam olarak bilimsel verilere dayanan bir araştırma olmasa da, pek çok uzman psikolog görüşü karın insan mutluluğu üzerindeki etkisi konusunda hemfikir.

Zaten bunu anlamak için sosyal medyaya bakmak yeterli. Son birkaç gündür Türkiye’nin pek çok yerinde yoğun bir kar yağışı mevcut. Hal böyle olunca insanların ne kadar mutlu olduğunu sosyal medyadan da anlamak mümkün. Muhtemelen siz de çok fazla maruz kalmışsınızdır. Şimdi gelelim kar yağınca içimizde oluşan mutluluğun nedenlerine…

1 – Rutinin Dışına Çıkıyoruz

Doğu Anadolu Bölgesi gibi her kış yoğun kar yağışı etkisinde olan şehirleri konunun dışında tutuyoruz elbette. Ancak özellikle İstanbul gibi kışın sadece belli günlerinde (ki her kış yağmıyor bile) kar yağışı yaşanması bizleri rutinlerimizin dışına çıkarıyor. Alışkın olmadığımız bir hayat düzenine geçiyoruz ve bu da bizi mutlu ediyor. Battaniye altında film izlemek, kitap okumak, pencereden bakıp kahve yudumlamak gibi sıradan aktiviteleri daha bir keyifle yapmaya başlıyoruz. Ayrıca evden çalışmak daha bir keyif veriyor.

2 – Beyaz Rengin Etkisi

Nasıl ki yazın mavi ile yeşilin buluşması bize huzur veriyorsa, kışın da bu görevi beyaz renk üstleniyor aslında. Sebebi de kış mevsiminin genellikle gri renkte seyretmesi elbette. Kar yağdığı zaman güneş olmasa bile etraf çok daha aydınlık görünüyor. Beyazın reflektör görevi görmesinin de bunda etkisi büyük elbette.

3 – Çocukluk Anılarımızı Hatırlatıyor

Özellikle Y ve X kuşağının üzerinde büyük bir etkisi var bunun. Büyüklerimiz anlatır, eskiden İstanbul’a çok kar yağarmış. Okullar uzun süre tatil olur ve herkes karın tadını çıkarırmış. Y ve X kuşağına mensup olanlar televizyon karşısında az tatil haberi beklememiştir. İşte bu anılarımızın tekrar canlanıyor olması da bir nevi mutluluk kaynağı. Bizi o güzel zamanlara götürmesinden dolayı her kar yağışında içimiz kıpır kıpır oluyor.

4 – Temizlik Hissi Veriyormuş

Bazı uzman görüşleri insanda böyle bir hissiyat verdiğini de vurguluyor. Beyaz rengin etkisi de diyebiliriz. Ancak yağmurun yarattığı çamur ve toz gibi hisler kar yağınca yerini daha farklı duygulara bırakıyor. Mesela havanın daha temiz olması, soğuğun kırılması gibi etkenler insanda böyle hissiyatlara sebebiyet veriyormuş.

İlginizi Çekebilir: Palo Santo Nedir?

5 – Ev İçinde Daha Huzurlu Aktivitelere Yönelmek

Normal zamanlarda kendimizi iyi hissetmek için yaptığımız tüm aktiviteler kar yağınca daha yoğun yapıldığından vücut iyice huzur salgılıyor. Az önce de bahsettiğimiz battaniye altında film keyfi yapmak ya da kitap okumak mesela bunlardan biri. Evde birkaç mum yakmak, sakin bir müzik eşliğinde kahve içmek ya da en basitinden kek yapmak. İnsanın üzerine o tatlı miskinlik hali çöküyor. Hiçbir suçluluk duygusu hissetmeden tembellik yapmak kar yağınca daha anlamlı bir hale geliyor.

6 – Etrafa Çöken Huzur ve Sessizlik

Bazı araştırmalara göre kar taneleri etraftaki ses kristallerini emdiği için etrafa huzur ve sessizlik çöküyormuş. Tabi bunun temel olarak kanıtlanmış bir bilimsel tarafı yok. Ancak bazı görüşler bunu da öne sürüyor. Hal böyle olunca zaten istemsiz bir huzur ve mutluluk hakim oluyor hem ruhumuza hem de yaşam alanlarımıza. Bu da biz farkında olmadan bize etki eden bir durum.

Bonus: Basılmamış Kara Basma İsteği 🙂

Var böyle bir şey :). Kimsenin ayak basmadığı kara ayak izini bırakmak gerçek bir ego tatmini değil de nedir! Gerçekten hayattaki küçük mutluluklara verilecek en iyi örneklerden biri.

Bonus 2: Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

Her şey iyi güzel, evet kar pek çoğumuz için gerçek bir mutluluk kaynağı. Ancak dışarıda bu çetin şartlarla mücadele eden sokak hayvanlarını unutmayalım. Onlar için kartondan barınaklar yapabilirsiniz. Sokağınızdaki hayvanlar için mama ve su desteğinde bulunabilirsiniz. Hiç yoktan en azından şu soğuk günlerde apartmanınızda barınmalarına izin verebilirsiniz. Bu da bambaşka bir mutluluk kaynağı olacak sizin için, emin olabilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.