Now Reading
Kabak Lifi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kabak Lifi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Aktarlarda, marketlerde ya da internette mutlaka kabak lifi hakkında bir şeyler duymuş ya da görmüşsünüzdür. Uzun ve lifli bir yapısı bulunan kabak lifi, dokunduğunuzda ise oldukça sert gelecek ve muhtemelen ne işe yaradığını da merak edeceksiniz. Peki, kabak lifi dediğimiz bu gerçekten ilginç malzeme nedir ve ne işe yarıyor? Detaylara değineceğiz ama baştan belirtmemiz gerekiyor ki kabak lifi sandığınızdan çok daha faydalı bir ürün. Kullanım alanı ise oldukça fazla. Şimdi gelin, detaylara birlikte bakalım.

Kabak Lifi Nedir?

Kabak lifini; baklagiller familyasına ait olan, bir hayli hızlı büyüyen ve gelişen bir kabak türü olarak tanımlayabiliriz. Üzerinde hem büyükçe hem de oldukça dikkat çekici sarı çiçekler barındırır. Kabaklar olgunlaştıktan sonra doğal ve çeşitli yöntemler uygulanarak lif haline getirilir. Ve işte kabak lifi bu şekilde meydana geliyor.

Sürdürülebilir Bir Ürün; Kabak Lifi

Kabak lifinin en güzel yanı sürdürülebilir bir ürün olması. Toprakta çözünmesi ve atık üretmemesi bu ürünü kullanmak için yeterli sebepler aslında. Kısacası doğadan gelen yine doğaya dönüyor anlayacağınız. Kabak lifini kullandıktan sonra toprağa gömebilir ya da kompost kovanıza atabilirsiniz. Ayrıca kabak lifi kullanarak yerel üretimi de desteklemiş olabileceğini unutmayın.

Kabak Lifi Nerelerde Kullanılır?

Mutfaklarımızda Bulaşık Süngeri Olarak

Kabak lifinin tahmin edeceğinizden daha fazla kullanım alanı bulunuyor. En başta bulaşıklarınızı yıkamak için bulaşık süngeri niyetine kullanabilirsiniz. Şunu belirtmemiz gerekiyor ki marketlerden alıp kullandığımız bulaşık süngerleri ne yazık ki evlerimizde barındırdığımız en zararlı şeylerden biri olabilir. Hatta Almanya’nın Furtwangen Üniversitesi’nde Mikrobiyolog Markus Egert’in yaptığı bir araştırmaya göre bulaşık süngerleri 5 trilyon bakteriye ev sahipliği yapıyormuş. Bu araştırma kabak lifini evde daha fazla kullanmamız gerektiğine işaret ediyor diyebiliriz.

Cilt Bakımı

Kabak lifinin bir diğer kullanım alanı da cildimiz. Evet, şaşırdınız değil mi? Banyoda doğal peeling olarak ölü derilerden arınmak için kese niyetine kabak lifi kullanabilirsiniz. Kabak lifi oldukça sert bir yapıya sahip. Bu yüzden de özellikle cildiniz üzerinde nasıl kullanabileceğiniz konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Ancak kabak lifi su aldığı zaman yumuşayacağı için bu konuda endişe etmenize gerek yok. Cildiniz üzerinde kullanırken nazik olmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Kabak Lifinin Faydaları Nelerdir? 

Hem cildimizde hem de mutfak temizliğinde pek çok fayda sağlayan kabak lifinin özellikle peeling etkisi sandığımızdan daha fazla.

  • Sürdürülebilir ürün olması en büyük artısı.
  • Doğaya zarar verici madde içermediği için çevremiz için oldukça faydalıdır.
  • Bulaşıklarınızı tertemiz yıkar.
  • Cildi ölü derilerden arındırır.
  • Selülit gibi oluşumları engeller.
  • Sivilce ve siyah nokta oluşumlarına iyi gelir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.

Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

Aslında bildiğimiz keseyi nasıl kullanıyorsak kabak lifini de o şekilde kullanabiliriz. Kabak lifini 15-20 dakika sıcak suyun altında bekletmemiz yeterli olacaktır.  

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.