Now Reading
İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin faydaları nelerdir

İncir

Hazır mis gibi taze incirler çıkmışken faydalarını yazmazsak olmazdı. “İncirin Faydaları Nelerdir?” konusunda Diyetisyen Merve Tuna  bizler için çok faydalı bilgiler verdi.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Diyetisyen Merve Tuna
Diyetisyen Merve Tuna

Yazın En Güzel Meyvelerinden ‘İncir’ !

Dünyada en çok ülkemizde yetişen incir hem taze olarak hem kuru olarak tüketilebilen, dutgiller familyasından bir meyvedir.

İncir, magnezyum, lif, manganez, B6 vitamini, sodyum potasyum içeriği açısından oldukça zengin ve sağlığa bir çok faydası  olan bir meyvedir. Ayrıca A vitamini, B1-B2 vitamini, demir, fosfor gibi mineralleri de içerir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

  • Kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.
  • Yüksek lif içeriğinden dolayı bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığa iyi gelir ayrıca kansere neden olan maddelerin ortadan kaldırılmasını destekler.
  • İçeriğindeki antioksidanlar serbest radikallerle savaşma kabiliyetini etkiler. Serbest radikaller kanserin gelişmesini etkileyen faktörlerden başlıcalarıdır. Bu nedenle incirler vücuda lif sağlayarak ekstra bir savunma hattı oluştururlar. Bu sebeple meme kanseri-cilt kanseri gibi kanserlerin riskini de azaltır.
  • İçeriğindeki yüksek Potasyum nedeni ile yemeklerden sonra vücut tarafından emilen şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Büyük miktarlarda potasyum kan şekerinin ani düşmesinin daha az sıklıkta olmasını sağlayabilir. Bu da diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur. Sanılanın aksine şekerli bir meyve olarak düşünülüp tüketmeme yanılgısına düşmemek gerekir. Unutulmamalıdır ki her besinden tüketmeli fakat porsiyon miktarına dikkat etmeliyiz.
  • Ayrıca incir yaprakları trigliseritleri düşürücü etkiye sahiptir. Bu da koroner kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Kabızlığı önlediği gibi düzensiz bağırsak hareketlerini de ortadan kaldırır.
  • İncirlerin yaşlanma sırasında inflamatuar sitokinleri azalttığına dair çalışmalar vardır. Bu da Alzheimer riskini azaltmaya yardımcıdır.
  • İncir yaprağı çayı bronşit gibi çeşitli solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Ayrıca astım semptomlarını önlemek ve azaltmak gibi faydaları da vardır.
incirin faydaları

100 gr taze incir 63 kalori iken 100 gr kuru incir 284 kaloridir. Yukarıdaki faydalarından  yararlanmak için günlük diyetinizde – porsiyona da dikkat ederek-,  1 porsiyon meyve için 2 adet taze incir veya 1 adet kuru incir tüketmeniz yeterli olacaktır.

Unutmayın diyette yasak yok, denge var 😊  Her besinden maksimum derecede faydalanabilmek, kilo kontrolü sağlayabilmek ve sağlıklı olabilmek için  için sürdürülebilir beslenmeyi öğrenmek en güzeli 😊

Şekere karşı özel bir durumunuz varsa tüketmeden önce diyetisyeninize ya da doktorunuza danışın.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.