Now Reading
İkiz Bebekler için Alışveriş Önerileri

İkiz Bebekler için Alışveriş Önerileri

Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz

İkiz Bebekler için Alışveriş Listesi

İkiz bebek bekleyen annelerimizi unutmadık ve onlara İkiz Bebekler için Alışveriş Önerileri yazısı hazırladık.

Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz‘ın yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Severek takip ettiğimiz ve tavsiye ettiği ürünleri keyifle kullandığımız Gizem’i @gizemkosogluyilmaz sosyal medya hesabından da takip edebilirsiniz.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz
Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz

Bebek alışverişi başlı başına titizlik ve dikkat gösterilmesi gereken bir konu. Çünkü doğrudan hem bebeğin hem de annenin sağlığını ve günlük hayatını etkileyen ürünleri seçiyorsunuz alışveriş sırasında.

Hatta uzmanların da onayladığı bir konu da var ki; gelişim süreçleri de etkileneceği için bebeğin yetişkinlik dönemlerindeki ruhsal ve fiziksel durumunu da etkiliyor ilk 3 yaş.

Veee bugünün konusu çoğul gebeliklerde bebeklere alışveriş 🙂

Özellikle ikiz bebekler için sizlerden çok fazla yazı talebi aldığım için ikiz bebekler için hayat kurtaran ürünlerden bahsedeceğim.

Hadi benim mutlaka ilk kategoriye koyduğum Bebek Odası hazırlığı ve ürün seçimi ile başlayalım.

İkizlerde Bebek Odası Mobilya Seçimi ve Oda Düzeni

M2 bizim için en önemli konulardan biri. Oda büyüklüğüne göre mobilya şekli parça adedi ve büyüklüğüne karar vermelisiniz.

Küçük m2 li bir odaya 4 kapaklı bir dolap ya da büyük 2 karyola uygun olmayacaktır. Çünkü bebeklerin 5-6 aylık süreçlerinde yerde oyun oynayacağı alanları olmalı. Orası sadece uyku odası değil unutmayın 😉

Özellikle ikiz bebek annelerinden “bebekler birbirini uyandırmasın diye ayrı ayrı mı yatırmalıyız? Odalar ayrı mı olmalı?” gibi sorular ile geliyorlar

Uzmanlarımızın da benim de önerim kesinlikle aynı yatak ya da yakın yerlerde yatırılması yönünde.

Düşünsenize bebek anne karnından çıktıktan sonra birkaç ay yine anne kucağında olmak istiyor. İkizi olduğu bir bebekten ayrılmak, ayrı odada uzakta olmak onu mutlu eder mi?

Bu noktada ikiye bölünmüş yataklar ya da ikizler için özel tasarımlar kullanabilirsiniz.

İç yatak konusu ise oldukça önemli. Lateks ve yaşlarına uygun hatta bence yedek kılıfının olduğu rahat çıkarılabilir ve yıkanabilir bir iç yatak kesinlikle sizi rahatlatacaktır.

Diğer yandan elbiseler  iki kat daha fazla olacağı için çoklu çekmeceleri olan şifonyer tercih edebilirsiniz. Ve elbette 2 ya da 3 kapaklı bir dolap da m2 ye göre seçilebilir.

Özellikle elbiseleri kolay ulaşılabilir yerlere koymanızı öneriyorum. Biraz daha hızlı olmak, pratik olmak sizi ve bebekleri daha mutlu edecektir. Bir seferde giydireceğiniz parçaları aynı çekmeceye, yan yana dizmek de pratik ve benim sıklıkla önerdiğim bir yöntem.

Emzirme Koltuğu

Gelelim en can alıcı konuya; emzirme koltuğuna.

İkiz bebeklerin aynı anda emzirilmesi gerekebilir. Dolayısı ile de düzgün ve sağlıklı bir pozisyonda emzirmek sizin ve bebekler için çok önemli. Annenin dik olması bel ve boyun rahatsızlığı yaşamaması bir sonraki emzirme seansları ve anne bebek iletişimi için oldukça önemli.

Bu noktada tekli bir koltuk yeterli olmayacağından çift kişilik emzirme koltuklarını tercih edebilirsiniz. Burada bir örnek bırakıyorum size 😉  www.altinyatak.com

Bu arada Altın Yatak’dan alışveriş yaparsanız BEBEK2020 kodunu iletmeyi ve hediyenizi almayı unutmayın 😉

Eğer bebekler farklı zamanlarda emiyor ise de ikiz bebeklerde daha çok süt üretimi olacağından boş olan memeden süt akma sızma ihtimali de yüksek olacaktır. Onun için de vakumlu süt toplayıcı en büyük önerilerimden olacak. Çünkü sütünüzün bir damlası bile çok ama çok değerli unutmayın.

İkizler için Bebek Arabası

Bir diğer önemli ürün ise bebek arabası. İkizlerle dışarıya çıktığınızda rahat bir şekilde yürümek ve konfor çok önemli olacaktır. İki bebeği aynı anda itmeniz gerektiği için de bebek arabasının ağırlığı çok olmamalı. Özellikle Türkiye ve büyük şehirleri düşündüğümüzde dar olan kaldırımlar ve ürünlerin yerdeki yığmaları yüzünden darlaşan mağazalarda dolaşmanızın kolay olması için yan yana olan ikiz arabalarından değil önlü arkalı altlı üstlü kullanabileceğiniz bebek arabalarından tercih edebilirsiniz.

Bu noktada hem hafifliği hem kullanım opsiyonlarının fazla olması nedeni ile uppababy Vista önerim olacaktır. Ancak son dönemlerde çok tercih edildiği için stoklarda sorun olabilir.

Vista önerme nedenim; istediğinizde tek bebek için kullanabilir hale de getirebiliyor. 😉 Bu durumda da bir bebeği kanguru ya da taşıyıcı ile taşırken diğer bebek ise bebek arabasında olabilir.

Kanguru Seçimi

Kanguru demişken; iki bebeği de taşıyıcı ile taşıyabilirsiniz elbette 🙂

O da güzel bir opsiyon. Ancak uzmanlarından mutlaka bilgi ve kısa da olsa eğitim almanızı öneririm. İkili ya da tekli kullanım sağlayın en önemli nokta, bebeğinizin gelişimini etkilememesi. Yani hem pozisyon açısından hem de kemik gelişimi açısından mutlaka sağlıklı dokunmuş, sağlıklı tasarlanmış bebeğe göre büyüyebilen ya da şekil alabilen bir ürün tercih etmelisiniz. Benim yıllardır ürünlerine ve daha da önemlisi uzmanlığına güvendiğim www.missbebek.com ‘u buraya bırakıyorum. Ayrıca alışverişinizde kullanabilmeniz için size bir indirim kodu da bırakıyorum 🙂 mbbgizem20

İkiz bebekler ile dışarı çıkarken en büyük ihtiyaçlardan biri de elbette anne bebek bakım çantası. Oldukça büyük olmalı çantanız 🙂 Dilerseniz plaj çantası gibi kocaman bir çanta alıp küçük fermuarlı çantalar ile ayırabilirsiniz eşyaları.

İkiz Bebekler için Ana Kucağı

İkiz bebeklerde ev tipi ana kucaklarına da ihtiyacınız olma ihtimali yüksek.

Fazla opsiyonu olanlardan öneriyorum direk. Yani istediğinizde müzik açabileceğiniz ve sesini ayarlayabileceğiniz hatta usb ve bluetooth ile istediğiniz müziği de çalabileceğiniz, sallanma hızı ve opsiyonu olan,  uzaktan kumandalı bir ürün gün içindeki hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Nasıl yani diyenlere gelsin bu senaryo;

Bir bebeğin uykusu geldi. Karnı tok. Ev tipi ana kucağında yatıyor. Diğeri ise kucağınızda emecek. Diğerinin uyuması için müziği açmak ya da sallanma opsiyonunu açmak istiyorsunuz. Ayağa kalkmadan, diğer bebeği emzirmeyi bırakmadan açmanız için uzaktan kumandayı rahatlıkla kullanıp emzirmeye devam edebilirsiniz ve bebek uyuduğunda da yine kumanda ile kapatabilirsiniz. Size örnek ürün linki bırakıyorum buraya  🙂

Diğer Ürün Grupları

Sterilizatör mutlaka kullanmalısınız. Özellikle günümüzde virüs ve bakterilerin yoğun olduğu dönemde sterilizatör önem kazandı. Ancak alacağınız ürün mutlaka tam kurutma yapmalı.

Diğer yandan tekstilleri mutlaka %100 pamuklu olmalı. Doğal bir çamaşır sabunu ile yıkanmalı.

Ateş ölçer mutlaka her bebekli ailede olması gereken ürünlerden. İkiz bebekler için iki adet almanıza gerek olmasa da temizliği ve ateş seyir kontrolü açısından ayrı ayrı olması önerilerim arasında.

İki bebeğe bakmak ekstra enerji isteyeceğinden dinlenme zamanları da oldukça değerli olacak özellikle anne ve sonra baba için. Onun için de dinlendiğiniz yerden kalkmadan bebeklerinizi gece gündüz izleyebilmeniz çok büyük konfor olacaktır.

Banyo ürünlerinde de yine kullanabileceğiniz büyüklük ve kolaylıkta ürünler seçebilirsiniz. Yardımcınız var ise aynı anda yıkanmaları keyifli olacaktır. Diğer türlü tek tek yıkamanız gerekir. Ona göre de ürün seçimi yapabilirsiniz. Kozmetik ürünlerinden 2 şer adet almanız kesinlikle gerekli. Çok çabuk bitecektir malum 🙂

Benim sizler ve tatlı bebekleriniz için önerilerim bunlar…

Sorularınız olur ise sosyal medya hesaplarımdan ya da mail ile bana ulaşabilirsiniz 😉

Sağlıklı ve huzurlu bir süreç diliyorum.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.