Now Reading
Güne Daha Enerjik Başlamak için Öneriler

Güne Daha Enerjik Başlamak için Öneriler

Sabah rutini, herkesin kendine göre uygulayabileceği ve insanın ruhuna gerçekten çok iyi gelen uygulamaları ifade ediyor. Evet, birçoğumuzun sabah kalkar kalmaz ilk işi telefona bakmak oluyor. Halbuki günün geri kalanını daha enerjik geçirmek için mavi ışığa, sosyal medyaya ve gündeme hemen adapte olmamıza gerek yok. Sabahları olabildiğince yavaş yaşayan insanların günü daha enerjik ve motive bir şekilde geçirdikleri gözlemleniyor. Peki bu rutinler neler olabilir?

Güne Daha Enerjik Başlamak için Öneriler…Bizim aşağıda sıraladığımız önerilerin hepsini uygulamak zorunda değilseniz elbette. Kendi yaşam koşullarınıza uygun olarak kendiniz de belli başlı rutinler geliştirebilirsiniz. Bizim sıraladıklarımız ise çok temel ancak etkili uygulamalar diyebiliriz.

1. Yatmadan Önce

Aslında bir sonraki günün planını yatmadan önce hazırlamak, bu rutinleri uygulamaya koyarken işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Yarın sabah yapacaklarınızın bir listenizi hazırlayabilir, kahve makinesini kullanıma hazır hale getirebilir, kıyafetlerinizi yine bir gece önceden hazırda tutabilirsiniz. Tüm bunlar sizi bir sonraki günün sabahına motive bir şekilde hazırlayacak zaten.

2. Oil Pulling Yapın

Gününüzün daha zinde geçmesi için herhangi bir şey yiyip içmeye başlamadan önce oil pulling uygulayabilirsiniz. Uyanır uyanmaz bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınızda çalkalayıp tükürerek, ağzınızda biriken zararlı bakterileri dışarı atmış olursunuz. Su içmeden ya da bir şeyler yemeden önce bu işlemi yaparsanız, zararlı bakterilerin vücudunuza girmesi de engellenir. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde güne daha zinde bir başlangıç yapmış olacaksınız.

3. Bol Su İçin

Vücudumuz, geceden sabaha kadar susuz kaldığı için enerji kaybına uğramış bir şekilde çıkıyoruz yataktan. Bu nedenle sabah rutininize mutlaka su eklemeyi ihmal etmeyin. Yatağınızın yanında mutlaka bir bardak su bulundurun. Sabah kalktığınızda ilk işiniz o suyu içmek olabilir. Bu, hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de enerji seviyenizi arttırmış olacak.

4. Meditasyon Yapın

Bunu çok sık duyduğunuza eminiz. Ancak düzenli meditasyon rutini, zihninizi dengelemek konusunda size gerçekten çok büyük faydalar sağlayacaktır. Dengeli bir zihin, daha motive ve daha enerjik bir gün geçirmenize olanak tanır. Her sabah 10 dakikanınızı farkındalık meditasyonuna ayırabilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirdiğinizde, kendinizi daha az stresli, daha odaklı ve daha üretken hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

5. Kahvaltı Yapın

Vücudun enerjisini toplaması ve metabolizmanın hızlanması için yakıta ihtiyacı var. Bunu da güne sağlıklı bir kahvaltı yaparak sağlayabilirsiniz. Buradaki anahtar nokta ise yeterli protein, sağlıklı yağlar ve lif içeren dengeli bir kahvaltı yapmanız gerektiği. Avokado, tam tahıllı tost, omlet, badem, chia tohumu, çilek, yoğurt gibi besinler içeren bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz kendinize. Kalkar kalkmaz kahvaltı etme alışkanlığınız olmasa bile, uyandıktan sonra en az 2-3 saat içerisinde vücudunuza sağlıklı bir şeylerin girmesini sağlayın.

 6. Duş Alın

Sabah alacağınız hızlı bir duş, güne taze bir başlangıç için mükemmeldir. Üzerinizdeki uyku mahmurluğunu hızlı bir şekilde bırakabilirsiniz böylece. Enerjinizi arttırmak ve cilt sağlığınızı korumak için duşunuzu ılık suyla yapmaya özen gösterin. Duştan çıkmaya yakın ise soğuk suyun altında biraz beklemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece hem kan dolaşımı hızınızı hem de enerjinizi arttırmış olacaksınız.

7. Kahve İçin

Bitki çayı ya da sevdiğiniz besinlerden oluşan bir detoks suyu da hazırlayabilirsiniz. Duştan sonra sessizce oturacağınız ve kendinizi dinleyebileceğiniz bir alan yaratın. Günü planlayın, hislerinize odaklanın. Bu esnada yavaş yavaş kahvenizi yudumlayın. Güne kendinizi hazır hissettiğinizde maillerinize bakmaya başlayabilirsiniz mesela. Unutmayın, gün çok hızlı akabilir ama sabahlar hep yavaş olmalı.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.