Now Reading
El Hijyeni ve Bakımı

El Hijyeni ve Bakımı

el hijyeni

El Sağlığımızın Önemi

Bugünlerde hepimizin gündemi kuşkusuz el hijyeni ve bakımı. Bu konuda Uzm. Dr. Şafak Göktaş bize çok değerli bilgiler verdi. Ama bizi asıl şaşırtan anlattığı El Hijyenin Tarihçesi oldu.

Şafak bey hem enfeksiyon hastalıkları uzmanı hem de medikal estetik hekimi. Kendisini drsafakgoktas sosyal medya hesabından  takip ederek alanındaki güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Uzman Doktor Şafak Göktaş
Doktor Şafak Göktaş Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

El Hijyeninin Çarpıcı Tarihi

Corona virüs salgını sebebiyle 1800’lü yılların ortasında önemi keşfedilen el hijyeni tekrardan gündeme oturdu. 1860’lı yıllarda el hijyeni kavramı yoktu. Doğum yapmak için hastaneye giden annelerin 1/5’inin çocukları sebebi bilinmeyen bir nedenden ölüyordu.

Bu Gizli Düşman Neydi?

Bu gizli düşmanın ne olduğunu tahmin eden kişi ise Viyana’da yoğun bir hastanede çalışan bir kadın doğum uzmanıydı.

Dr. Ignaz Semmelweis ölümlerin ana sebebinin stajyer doktorların ellerinden kaynaklandığını söyledi. Fakat bu söylem yüzünden diğer meslektaşları tarafından aforoz edildi. Bunun tıp camiasında deli saçması olduğu Semmelweis’in artık bunadığı yüksek sesle konuşuluyordu.

Dr. Ignaz Semmelweis Haklı Olabilir Miydi?

Semmelweis’ın haklı olabileceği kimsenin aklına gelmemişti. Halbuki o günlerde stajyer doktorlar önce anatomi dersine giriyorlar ve çıplak elleriyle kadavra üzerinde çalışmalar yapıyorlar ve elleri ile tüm organlara dokunuyorlardı.

Peki anatomi dersinden sonra sizce hangi derse giriyorlardı? Kadın doğum. Kadavra ile haşır neşir olan o eller ile doğum yaptırıyorlardı. O zamanlar el hijyeninin önemi bilinmediğinden dolayı kadavradan aldıkları bakterileri direk olarak annenin doğum kanalına ve bebeğe aktarıyorlardı.

Fakat Semmelweis bu söylemlerine kimseyi inandırmadı. Kendisi öldükten sonra anne-bebek ölümlerinin artması üzerine stajyerlerin kadavra dersinden sonra el yıkama tavsiyesi dinlendi ve ölüm oranlarının dramatik şekilde düştüğü görüldü.

İşte el hijyeninin öneminin kavranma tarihi böyle.

Bugünlerde el hijyeninin önemini tekrardan keşfediyoruz. Peki, elimizi temiz tutup enfeksiyondan uzaklaştırmak için neler yapmalıyız?

Öncelikle ortamda su ve sabun varsa ilk tercih her zaman bunlar olmalı. Katı sabunların bakteri rezervuarı olma ihtimalinden dolayı tercihen sıvı sabun kullanmalıyız. Ortamda bunlar yoksa alkol bazlı el dezenfektanları ikinci seçenek olabilirler. Her ikisine de ulaşamıyorsanız o zaman %80 ve üzeri alkol barından kolonyalar yeterli olacaktır.

Tabii bunların çok fazla bilinçsiz kullanılması da eldeki dış yüzey olan epidermis tabakasının aşınmasına neden olacaktır. Epidermis cildin en dış tabakasıdır. Ellerimizi çok fazla yıkamaktan dolayı epidermis tabakada tahrişler, çatlaklar ve hatta açık yaralar oluşma ve bu açık yaralardan bakteri sızma olasılığı vardır.

Özellikle OKB (obsesif kompülsif bozukluk) olanlarda egzama gibi ciddi sonuçlara yol açabilir

Bu sebeplerden dolayı ellerimizi korumak için yapabileceğimiz bazı koruma önlemleri var.

Ellerimiz için yapabileceğimiz bazı koruma önlemleri nelerdir?

El hijyeni ve Bakımı
  1. Ellerinizi gerekli olduğu kadar yıkayın. Her 10-15 dakikada bir sebepsiz yıkamayın.
  2. Elleriniz kurumaya başladığında, erken dönemde ilerlemeden el nemlendirici kremler kullanın.
  3. El nemlendiricisine ulaşamıyorsanız zeytinyağı kullanın. 3-4 damla yetecektir.
  4. Kuruyan cildiniz için bu dönemde bol bol su için. Mümkünse üç litreye kadar çıkın.
  5. Su kadar değerli olan bir başka içecek ise maden suyudur. Sodyum, potasyum, klor, kalsiyum gibi elektrolitlerden zengindir. Aynı zamanda maden suyunu el ve yüz için de kullanabilirsiniz.
  6. El bakımınızı gül suyu ile de yapabilirsiniz. Gül suyu antioksidan ve antibakteriyeldir.
  7. Damardan alınan glutatyon tedavisi ile bağışıklık sistemi güçlendirilirken aynı zamanda cilt kalitesinde de artış sağlanır.
  8. El gençleştirme için corona öncesinde de yoğun bir şekilde kullanılan mezoterapi (vitamin kokteyli) PRP ve hyalunarik asit enjeksiyonu kullanılabilir. Özellikle hyalunarik asit su tutma özelliğinden dolayı nemli bir cilt oluşmasını sağlar.

Bu tedbirleri almamız durumunda hem mental hem de fiziksel olarak bu süreci en sağlıklı şekilde geçireceğimizi düşünüyorum.

Önlemlerinizi bünyenizin ihtiyacına göre uzman doktorlardan görüş alarak uygulayınız.

Sağlıklı günler…

Uzm. Dr. Şafak GÖKTAŞ

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı

Medikal estetik hekimi

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.