Now Reading
Denizden Virüs Bulaşır Mı?

Denizden Virüs Bulaşır Mı?

denizden virüs bulaşır mı

Deniz ve Havuz Önlemleri

Hepimiz tatil yapmak için sabırsızlanıyoruz. Aklımızda binlerce soru. Denizden virüs bulaşır mı? Peki havuzdan bulaşır mı? Şuan herkesin merak ettiği konu bu.

Çok değerli doktorumuz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Şafak Göktaş bu konudaki sorularımızı cevapladı.

Şafak beyin el sağlığımız ile ilgili yazısını da sitemizden okuyabilirsiniz.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Uzman Doktor Şafak Göktaş
Doktor Şafak Göktaş Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanıyım. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda Kızıltoprak’daki kliniğimde hastalarımı görmekteyim. Mezoterapi ve ozon tedavisi sertifikalarım da olduğu için enfeksiyon dışında mezoterapi ve medikal estetik hastalarım da oluyor.

Bulaşıcı hastalıklarla ilgili İspanya, G.Afrika, Çin ve İngiltere’ de çeşitli hastanelerde çalışma ve deneyim kazanma fırsatım oldu. Şimdi öğrendiklerimi ülkemde hastalarımla paylaşmaktayım.

“Havuz ve denizde insanlara 1,5-2 metreden daha fazla yaklaşmamamız gerektiği unutulmamalı.”

Denizden virüs bulaşır mı? 

Covid-19 henüz yeni tanıdığımız bir virüs olduğundan dolayı, bildiklerimiz oldukça sınırlı. Fakat, öngörülerimiz ve şu ana kadar bildiklerimiz virüsün tuz seviyesinden dolayı denizden geçmeyeceği yönünde.

Peki havuzdan virüs bulaşır mı?

Bakımları iyi yapılmış ve klor seviyesi yeteri düzeyde olan havuzlardan geçmeyeceğini biliyoruz.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken, insanlarla deniz veya havuzda sosyal mesafeyi korumamız gerektiği. Çünkü, unutmayalım ki bu solunum yolu ile bulaşan bir virüs. Havuz veya denizde maske takamayacağımızı göz önünde bulundurursak,  havuz ve denizde insanlara 1,5-2 metreden daha fazla yaklaşmamız gerektiği unutulmamalı.

Havuza girenlere kan testi yapılması, virüsün ortaya çıkmasında etkili midir?

Şu anda değerli olarak görünen iki test var. Bunlardan bir tanesi PCR testi. Bu akut olarak hastanın şu anda enfeksiyonun olup olmadığını gösteren testtir. Duyarlılığı akut enfeksiyonu gösterme açısından oldukça değerlidir.

Bir diğeri de antikor testi olan IgM ve IgG testidir. Burada duyarlılığı IgM’ e göre daha değerli olan IgG testi daha önemlidir. IgG antikor testi, hastalığın geçirilip geçirilmediğini gösterir.

Havuza, denize veya sosyal ortamlara girecek kişilerde IgG testi değerli olabilir. Çünkü hastada yapılan test sonucunda IgG pozitifliğinin görülmesi, kişinin bu enfeksiyonu geçirdiğini ve en azından 5-6 ay boyunca bağışıklık olacağının göstergesi olabilir.

Bu süreçte tatil yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yukarıda söylediklerimize dikkat etmeleri durumunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Önemli olan tatil boyunca restoranda, plajda, denizde, havuzda ve sosyalleşilen alanlarda kontrollü mesafeye uymaları.

Bu önlemlere dikkat etmeleri durumunda ciddi bir sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.

Sosyalleştikleri alanlarda maske kullanmayı unutmamalarını da hatırlatmak gerekir tabi.

“Enfeksiyonun %80′ i zaten ayakta veya semptom olmadan atlatılıyor.”

Sorduğumuz sorular haricinde sizin eklemek istediğiniz şeyler var mı? 

Toplumumuzda Covid-19 ile enfekte olan kişilerin çok ciddi tehlike ile karşı karşıya olduğuna dair yanlış bir inanış var. Fakat olayın aslı öyle değil. Enfeksiyonun %80′ i zaten ayakta veya semptom olmadan atlatılıyor. %15′ inde, enfeksiyon orta-ağır seyrediyor. Sadece %5′ inde yoğun bakım ihtiyacı duyuluyor. O yüzden panik yapmak için bir sebep yok.

Önemli olan bağışıklık sistemimizi yukarıda tutmak. Bunun için de dengeli beslemek, günlük ortalama 7-8 saat uyku, stresten mümkün olduğunca uzak bir yaşam ve günlük en az 30 dk fiziksel aktivite yeterli olacaktır.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.