Now Reading
Danimarkalıların Barış ve Mutluluk Anlayışı: Hygge Felsefesi

Danimarkalıların Barış ve Mutluluk Anlayışı: Hygge Felsefesi

İskandinav ülkelerinin neden her daim dünya mutluluk endeksinde üst sıralarda olduğunu hiç düşündünüz mü? Üstelik dondurucu soğuklarına rağmen. Danimarka da bu ülkelerden biri. Danimarka’nın mutluluk endeksindeki bu sır ise kökleri çok eskiye dayanan bir felsefeye dayanıyor; Hygge felsefesi. Aynı zamanda Danimarkalıların yaşam tarzı da diyebiliriz. Türkiye’de daha çok ev dekorasyonu ile bağdaştırılan Hygge felsefesi, aslında bundan çok daha fazlası diyebiliriz. Danimarka’dan tüm dünyaya yayılan Hygge kavramına gelin yakından bakalım.

Hygge Felsefesi Nedir?

Tam olarak Türkçe karşılığı yok. Danca’da “huggah”, “hüge” ya da “hoge” olarak telaffuz ediliyor. Rahatlık, esenlik, birlik ve beraberlik duygusu gibi anlamlara karşılık geliyor. Aynı zamanda yaşam alanlarında da bu atmosferi yaratmaya dayalı bir felsefedir. Hayatın keyfi, kalpten gelen bir sıcaklık ve bir yuva hissi; işte tüm bunlar Hygge’yi ifade ediyor diyebiliriz.

Modern yaşamlarımızda stres seviyemiz gittikçe artarken, Hygge felsefesi bize yavaşlamayı ve hayattaki küçük şeylerden mutlu olabilmeyi öğütlüyor. Sevdiklerimizle bağlantıda kalmayı ve yaşam alanımızı kişiselleştirmeyi söylüyor. Yani Hygge’ye sadece bir kavram olarak bakmamak gerekiyor. Hem kişisel hayatımıza hem de evlerimize uygulayabileceğimiz bir felsefe ve yaşam biçimidir Hygge. Peki, Hygge felsefesini hayatımıza nasıl uygulayabiliriz?

1 – Zamanının Kıymetini Bilmek

Danimarka halkı için birlikçe geçirilen zamanın kıymeti oldukça büyük. Hygge felsefesinde de bu vurgulanıyor. Hem işe hem de ilişkilere karşı tutumları her zaman bu. Misafirperverlik, cömertlik, komşuluk ve nezaket gibi kavramlara hayatınızda daha çok yer açabilirsiniz. Birlikte çalışmak, üretmek ve paylaşmanın değer ve öneminin oldukça fazla olduğuna inanıyor Danimarkalılar.

2 – Olumlu Bir Tutum Edinmek

Danimarkalıların hayata karşı çok olumlu tutumları var ve bunun bulaşıcı olduğuna dair inançları da tam. Siz de böyle tutum edinerek Hygge felsefesini hayatınızda daha çok hissedebilirsiniz.

3 – Hygge Felsefesi ve Sosyalleşmek

Hygge felsefesinin dayandığı temellerden biri de sosyalleşmek. İş çıkışı, hafta sonları fark etmiyor. Akşamları birlikte yenen yemeklerin, bir şeyler içmenin yarattığı huzuru ve mutluluğu yaşıyorlar. En önemlisi de bunu anda kalarak başarıyorlar.

4 – Kendini Şımartmak

Kendiniz için biraz para harcayabilirsiniz. SPA ve masaja gitmek gibi. Hatta saç kestirmek de buna dahil. Hiç olmazsa evde mumlarınızı yakıp bol köpüklü bir banyo da yapabilirsiniz. Yani imkanlarınız dahilinde kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Sadece zihnimizin değil, vücudumuzun da Hygge felsefesine ihtiyacı var.

İlginizi Çekebilir: Güne Daha Enerjik Başlamanız İçin Uygulayabileceğiniz 7 Sabah Rutini

5 – İyileştirici Rutinler Edinmek

Hygge felsefesinde manevi unsurların yeri oldukça önemlidir. Şu klişe örneği hatırlarsınız; kendinizi de şarj etmeniz gerekiyor. Ve bunu yapmanın pek çok yolu var.

 • Sabahları ya da akşamları yürüyüş yapmak.
 • Gün doğumunu ya da günbatımını izlemek.
 • Her gün en az 10 dakika meditasyon yapmak.
 • Şükretmek.
 • Yeşil alanlarda sessiz ve huzurlu vakitler geçirmek.
 • Bitki bakmak.

6 – Yemek Pişirmek ve Yemek Yemek

Hygge felsefesi, yalnız ya da başkalarıyla fark etmeksizin kaliteli zaman geçirmeye odaklanır. Bu nedenle kim için olduğu fark etmeksizin her zaman iyi yemekler hazırlamaya ve yemeye özen göstermeniz gerekiyor. Hatta Danimarka’da düzenli olarak insanları yemeğe çıkarmak “higgeligt” bir gelenektir.

7 – Rahatlatıcı Basit Aktiviteler Uygulamak

Sıcak ve yumoş bir çorap giyip, en sevdiğiniz kitabı alıp bir fincan sıcak çikolata eşliğinde okumak mesela… Yakın arkadaş grubuyla yenen yemek ve masaya eşlik eden bir playlist… Güneşli bir günde çimlere yayılmak… Evcil hayvanınızla oynamak… Fotoğraf çekmek ve sohbet etmek… İşte hepsi bu.

8 – Yaşam Alanınızı Düzenlemek

Evinizde size ait bir oda ya da köşe yaratın. Pelüş battaniyeler, yumuşak yastıklar, birkaç mum ile süsleyin. Hygge felsefesinde, olmaktan mutluluk duyduğunuz bir yere sahip olmak oldukça önemlidir. Buna gerçekten zaman ayırın.

Hygge Felsefesi ve Hygge İlkeleri

 • Sizi mutlu eden basit şeylere odaklanın.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirin.
 • Evinizde sıcak bir atmosfer yaratın.
 • Günün ve anın tadını çıkarmaya odaklanın.
 • Gerçek konforu ve rahatlığı benimseyin.
 • Akışta kalın.

Bu tarz paylaşımlardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.