Now Reading
Daha Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Planlama Yöntemi

Daha Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Planlama Yöntemi

Her sabah uyandığınızda ya da her yeni bir haftaya başladığınızda bir yapılacaklar listesi oluşturuyor ancak bir bakmışsınız çoğunu uygulamaya bile koyamıyorsunuz. Hatta ve hatta listeniz günden güne kabarıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor bile olabilir. Belki de kendinizi zorlayacak hedefler koyuyorsunuzdur. Ya da daha da önemlisi zamanınızı başarılı bir şekilde yönetemiyor olabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmenizi isteriz ki, hiçbirisi sizin başarısız bir insan olduğunuzu göstermiyor. Sadece daha fazla üretken olmak için uyguladığınız yöntemleri değiştirmeniz gerekiyor. İşte bu yazıda bunu sağlayabileceğiniz birkaç basit planlama yönteminden bahsedeceğiz.

9 Planlama Yöntemi

1 – Yapılacaklar Listesi Oluşturmayı Bırakın

Evet, genelde en çok önerilen yöntemlerden biri olsa da, çoğu insan bu listeye uymakta zorluk yaşıyor ve listeyi tamamlayamadığı günler kendini başarısız hissetmeye başlıyor. Yapmanız gerekenleri yazmak yerine sadece programlamayı deneyin. Listenizde yer alan her bir işi bir takvim üzerinden planlayın ve programınıza sadık kalın. O zaman her şey sizin için daha kolay olacaktır.

2 – Gününüzü Bir Gece Önceden Planlayın

Bugün yapmanız gerekenleri bir gece öncesinden planlamak, size iyi bir zaman yönetimi sağlar. Ayrıca günlük hengamenin bittiği ve daha dingin saatler olan akşam saatleri, bir sonraki günün planını yapmak için mükemmel zamanlardır. Çünkü dikkat dağıtıcı unsur çok azdır. Önceliklerinizi daha sakin bir kafayla belirlemenize olanak tanır ve bir sonraki güne daha motive bir şekilde başlamanızı sağlar.

3 – El Oyalayıcı İşler İçin Belli Bir Zaman Aralığı Belirleyin

Mesela maillere cevap vermek bu işlerden biri sayılabilir. Asıl odaklanmanız gereken işlerden sizi uzaklaştıran her türlü eylemi bu kategoriye dahil edebilirsiniz. Zamanınızı boşa harcadığınızı düşündüren işler için günün belli bir zamanını belirleyin. Sadece bu zamanın, sizin en verimli zamanınız olmadığından emin olun. Mesela en üretken olduğunuz zaman dilimi sabahları ise kalan diğer işler için öğleden sonrasını ayırabilirsiniz.

4 – 80/20 Kuralını Uygulayın

Üretken insanların en çok kullandığı kurallardan biridir 80/20 kuralı. %20 çaba sarf ederek %80 verim almayı hedeflemeyi ifade eder. Minimum çabayla nasıl maksimum fayda sağlayabileceğiniz üzerinde çalışabilirsiniz. Bunu sağlamanın en kolay yolu da sizi zorlayacak işleri önceliğiniz haline getirerek başlamaktan geçiyor.

5 – Enerjiniz De En Az Zamanınız Kadar Değerli

Hatta daha bile önemli diyebiliriz. Zamanı kontrol edemezsiniz, ama enerjinizi ve hevesinizi korumak tamamen sizin elinizde. Günün en verimli olduğunuz saatlerini tespit edin ve o zaman dilimlerini yapmanız gereken işlere ayırın. Kritik görevlerinizi bu saatler arasında bitirmeye odaklanın. Kalan zamanınızda ise enerjinizi koruyacak aktivitelere ayırın. Kahvaltı etmek, egzersiz yapmak gibi.

6 – Not Tutmayı İhmal Etmeyin

Yapmanız gereken işleri ve sonuçlarını not tutmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde hafızanızı sağlam tutmayı başarabilirsiniz. Hafızanıza güvenmek yerine hatırlanması gereken önemli işleri, eylem zamanlarını ve fikirlerinizi yazdığınız bir defter edinin. Bu sayede hafızanızı daha verimli şeylerle doldurabilirsiniz.

7 – Her Şeyi Aynı Anda Yapmaya Çalışmayın

Çoklu işler motivasyonunuzu ve enerjinizi düşürmekten başka bir işe yaramaz. Her şeyi sıraya koyun. Bir görevin üstesinden gelmeden bir diğerine başlamayın. Bir işi yaparken, diğer işin stresini de üzerinizde taşımayın. O an sadece bitirmeye konsantre olduğunuz işe odaklanın. Unutmayın, her şey sırayla.

8 – Erteleme Alışkanlığından Kurtulun

Ertelemek, başarının en büyük katilidir. Yapmanız gereken işleri sürekli ertelerseniz yönetilemez bir hal alacağından emin olabilirsiniz. Belki o an 1 saatte tamamlayacağınız bir iş siz erteledikçe gözünüzde büyümeye devam edecektir. Buna izin vermeyin. Kendinizi zorlayın ve odaklanın.

9 – Kendinizi Yönetin

Aslında işin özü kendinizi doğru şekilde yönetmekten geçiyor. Öz disipline bir kez sahip olduğunuzda zamanla ne kadar çok şey başardığınızın ve hedefinize nasıl da emin adımlarla ilerlediğinizin farkına varmış olacaksınız. Bu nedenle yönetmeniz gereken en önemli şeyin aslında kendinizin olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.