Now Reading
Çöpümüzü Azaltmak İçin Öneriler

Çöpümüzü Azaltmak İçin Öneriler

Çöpümüzü Azaltmanın Yolları

Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile röportajımız devam ediyor. Çöpümüzü azaltmak için öneriler nelerdir? Neler çöp değildir? gibi sorularımız oldu. Biz de bu röportaj ile çok bilgi sahibi olduk. Kendilerine ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

Umarız siz de faydalanır ve hayatınızda uygulamaya çalışırsınız.

Keyifli okumalar.

Çöpüne Sahip Çık Vakfı Genel Müdürü Emrah Bilge
Çöpüne Sahip Çık Vakfı Genel Müdürü Emrah Bilge

“Plastik, metal, cam, kâğıt, elektronik atıklar ve atık yağlar doğru yere atıldığı sürece geri dönüştürülebilir.”

Çöpümüzü Azaltmak İçin Öneriler

1- Çöpü üretmeye daha satın alırken başladığımız her zaman aklımızda olmalı. Daha az çöp üretmenin sırrı bilinçli tüketmekten geçiyor. Aldığımız ürünlerde daha az ambalaj malzemesi olmasına, geri dönüştürülebilir alternatiflere dikkat edebiliriz.

2- Kullanılabilir durumdaki şeyleri çöpe atmadan önce bir kez daha düşünebilir, kendimiz kullanmaya devam edebilir ya da ihtiyacı olan birine verebiliriz.

3- Tek kullanımlık ürünler yerine depozitolu ya da yeniden kullanılabilir ürünleri tercih edebiliriz.

4- Tek kullanımlık ve alternatifi olan bazı ürünleri (plastik tabak, çatal, bıçak, plastik pipetler, kullan-at ürünler) mümkün olduğunca kullanmamaya çalışabiliriz.

5- Plastik poşet kullanmak yerine file ya da kumaş alışveriş çantası kullanabiliriz.

6- Çöplerimizi ayrıştırarak doğru yere atabilir ve geri dönüşüme yönlendirebiliriz.

Neler Çöp Değildir?

Atık yönetimi atık oluştuğu anda değil, bir şeyi satın aldığımız anda başlar. Bunun anlamı çöpü azaltmanın birinci adımının tüketimi azaltmak olmasıdır. Sonuçta çöp dediğimiz şey tüketim sonucunda ortaya çıkan malzemelerden oluşuyor. Bu mantıkla baktığımızda ihtiyacımız kadar tüketmeye, tükettiğimiz şeylerin ambalajlarına, geri dönüştürülür olup olmadıklarına dikkat ederek ilk adımı atabiliriz.

Plastik, metal, cam, kâğıt, elektronik atıklar ve atık yağlar doğru yere atıldığı sürece geri dönüştürülebilir. Geri dönüştürülen ve yeniden kullanılabilen ürünler üretime tekrar girerek çöp olmaktan kurtulur. Bu da hem ciddi bir doğal kaynak bakımından hem de ekonomik olarak tasarruf demektir.

Bir Çöpün Hikayesi...

Gündelik hayatımızda iki tip çöpün ortaya çıkmasına sebep oluyoruz. Bunlar geri dönüştürülebilir atıklar ve diğer evsel çöpler.

Cam, plastik, kâğıt, metal, kompozit ambalaj ürünleri, elektronik atık, bitkisel yağ gibi ürünler geri dönüştürülebilir olanlar.

Organik atık, peçete, tuvalet kâğıdı, zirai atık ise geri dönüşmüyor, bertaraf ediliyor.

Türkiye’de atık yönetimi sürecinin ilk sorumluluğu ilçe belediyelerine ait, yani evlerimizden çıkan evsel ve geri dönüştürülebilir atık ile sokakta doğru veya yanlış yere atılan atığı onlar topluyor. Yani geri dönüştürülebilir olan ve olmayan atıkların ilgili tesislere veya depolama alanlarına yönlendirilmesi süreci bu şekilde ilerliyor.

Evimizde ayrıştırma yapmadan çöp kutumuzu doldurduk, sonra çöp konteynerine atıldı ve çöp toplama araçları geldi aldı.

Sonra Ne Oluyor?

Evsel atık konteynerlerine atılan çöpler ilçe belediyeleri tarafından toplanarak bertarafa yönlendiriliyor.

Çöpün bertarafı depolama veya yakma işlemi olarak gerçekleşiyor. 2018 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye’de belediyelerce toplanan çöpün %88’i depolama alanlarına gidiyor, bunun da büyük bir kısmı düzenli depolamaya (çöp sularının yarattığı kirliliğin toprağın izolasyonu yoluyla ve metan gazı patlamalarının boru sistemleriyle engellendiği biçimde toprağa gömme)  tabi tutuluyor. Bu süreçte biz üzerimize düşeni yapmalı, ihtiyacımız kadar tüketmeli, çevreye kesinlikle çöp atmamalı ve geri dönüştürülebilir atıklar ile evsel atığı karıştırmamalıyız.

Geri dönüşüme yollamadığımız ve çevreye atılan her atık sonunda doğaya gidiyor. Yüzyıllarca kaybolmadan yok olmadan doğada kalıyor. Toprağa, suya karışarak sofralarımıza kadar gelebiliyor.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.