Now Reading
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Başlar

Çocuklarda Mahremiyet

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Başlar? Çocuklarda Mahremiyet konusunun her gün önemi artıyor. Biz de bu konuda ailelere eğitimler veren Çift ve Aile Terapisti Gözde Bilenser ile çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Çift ve Aile Terapisti Gözde Bilenser
Çift ve Aile Terapisti Gözde Bilenser

Çocuklarda mahremiyet eğitimi ne zaman başlar? Ve ilk olarak nasıl başlar?

Mahremiyet eğitimi çocukların kendilerinin ve başkalarının mahrem alanlarını tanımalarını, bu alana ilişkin değer yargılarını doğru geliştirmeyi ve kendisinin ve çevresindeki kişilerin özel alanlarının korunması gerektiğini, sınırları, sınırlarının korunması gerektiğini öğrenmesidir. Bu yüzden mahremiyet eğitimi çocuğun doğduğu andan itibaren başlar. Özellikle 0-6 yaş mahremiyet eğitimi için önemli bir dönemdir.

Sınırlar kavramı aslında çok geniş bir kavram. Kendimizi ifade edebilmek, hayır diyebilmek, alanımızı korumak, aynı zamanda da başkalarının alanına saygı duymayı içerir. Çocuğun kendi alanını, sınırını, vücut bütünlüğünü koruyabilmesi için öncelikle sınır kavramını, kendini ifade etmeyi, yanlışı durdurabilmeyi öğrenmelidir.

Mahremiyet eğitimi cinsel eğitim değildir. Cinsel eğitim çocuğun gelişimsel süreci, fiziksel ve duygusal gelişimi, kendi cinselliğini tanıması adına verilir. Cinsel eğitim aile yada okuldan tarafından verilebilir. Mahremiyet eğitimi ise aileden alınan bir eğitimdir. O yüzden öncelikle ebeveynleri bilinçlenmesi önemlidir.

Mahremiyet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 

Mahremiyet eğitiminde öncelikle özel alanların tanımlanması önemli bir konudur. Mahrem bölgelerimiz anlatılmalı, anne, baba veya doktor dışında kimseye gösterilmemesi ve dokunulmasına izin verilmemesi gerektiği öğretilir. Çocuğun anlayabileceği dilde konuşmak, yaşına uygun bilgilendirme yapmak önemlidir.

Çocuğun öncelikle evde kendi alanı oluşturulmalı, bu alana izin alınarak girilmelidir. Çocuk bizim yaptığımız davranışları zaten kopyalayacak ve bu konulara dikkat etmeye başlayacaktır. Mahrem kavramının sadece kendisi için değil, etrafındaki herkes için de önemli olduğu vurgulanmalıdır. Bu şekilde çocuk çevresindekilerin sınır ve mahremine özen göstermeyi öğrenebilir.

Aileler özellikle çocukların cinsel organlarına isim takmamalı, mahrem bölgeler ile ilgili sevgi dolu ifadelerde bulunmamalıdır.

Çocuğun altı alınırken hızlı olunmalı ve oyun haline getirilmemesine özen gösterilmelidir. Kesinlikle cinsel organları ile oynamamalı, şakalaşma yapılmamalı, övgü dolu sözler söylenmemelidir.

Mahremiyet Konusunda Yapılan Hatalar Nelerdir?

Aileler genelde mahremiyet eğitimini cinsel eğitim ile karıştırabilirler. Mahremiyet eğitimi hem cinsel bilgilendirmeyi içerir hem de kendi ve başkalarının alan ve sınırlarını öğretir. Bu eğitimi verirken ailelerin en sık yaptığı hatalardan biri ailenin kendi sınırlarına yada çocuğun sınırlarına yeteri kadar özen göstermemesidir.

Çocuklar doğdukları andan itibaren yetişkinlere bağımlıdırlar. Çocuğun bireyselleşebilmesi, dünyayı öğrenebilmesi için deneyimlemeye ihtiyaç duyar. Yeteri kadar özgürleşmesine izin verilmeyen çocuk, ebeveyne daha düşkün olma, ayrışmada, karar almada ve kendini ifade etmede zorluk çekme gibi zorluklar yaşar.

Ebeveynlerin yaptığı bir diğer hata ise kendi sınırlarını hiçe sayma eğilimidir. Eğer ebeveyn kendi sınırlarında ısrarcı olmaz ise çocuk başkasının sınırlarını algılamakta zorlanır. Sınır kavramını anlamayan bir çocuk ise bu alanı nasıl koruyabilir?

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Verirken Mahremiyet Açısından Nelere Dikkat Etmek Gerekir?  

Tuvalet eğitimi verirken çocuklara temizlik ve hijyen kurallarını öğretmek çok önemlidir. Çocuğun bezi bırakma yaşı ve süreci kas ve psikolojik gelişimine bağlı olarak değişir.

Hijyen kuralları tuvalet eğitimine başlar başlamaz anlatılmalı, tuvalet sonrası temizliği kendisinin yapması ise en geç 6 yaş itibari ile başlanmalıdır.

Çocuk tuvaletini yaparken mümkün olduğunca yalnız bırakılmalıdır. Aynı şeyi yetişkinler de çocuklardan talep etmeli ve uygulamalıdır. Tuvalet eğitimi verildiği dönemde çocuğun anne babasının odasına girerken de kapıyı çalması gerektiği öğretilmelidir. Çocuğun bu öğretiyi içselleştirebilmesi için aynı saygıyı yetişkinlerden de görmelidir.

Başkasının Çocuğunu Severken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Başkasının çocuğunu severken önce çocuğun da bir birey olduğunu, onun da sınırları olduğunu aklımıza getirmeliyiz.

Eğer bir çocuğu sevmek, öpmek istiyorsak öncelikle izin istemeliyiz. Eğer çocuk böyle bir iletişime girmek istemiyorsa ona saygı göstermeli ve fiziksel temastan uzak durmalıyız. Bizimle temas etmeyi tercih ediyorsa, çocuğun sınırlarına saygı duyarak temasta kalabiliriz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.