Now Reading
Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

cevizin faydaları nelerdir?

Ceviz

Cevizin faydaları nelerdir? diye sorsak çoğumuz bir şeyler sayabiliriz. Ancak araştırmalar sürekli bir yenisini daha ekliyor.

Diyetisyen İrem Gündoğan sizler için cevizin mucizelerini kaleme aldı.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Diyetisyen İrem Gündoğan
Diyetisyen İrem Gündoğan

Günde 40 gr Ceviz İle Kalp ve Damar Hastalıklarından Korun

cevizin faydaları nelerdir

Cevizin en önemli özelliği doymamış yağ asitlerince oldukça zengin olmasıdır. Bu yağ asitlerinde Omega-3’ün ( linoleik asit) fazla olması cevizi eşi bulunmaz bir gıda yapmaktadır. Ayrıca bileşiminde yer alan biyolojik kalitesi yüksek protein, vitamin (E vitamini), mineraller, antioksidan etkisi olan polifenoller besleyici değerini arttırmaktadır.

cevizin faydaları nelerdir

Son çalışmalar ceviz tüketiminin kardiyovasküler ölümleri azaltığını göstermektedir. Omega-3 (alfa linoleik asit) ten zengin cevizin günlük yaklaşık 40 gr düzenli tüketiminde kalp damar hastalıkları risk faktörlerini azalttığı belirtilmiştir. Kalp damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olan LDL yani kötü kolestrolü düşürmekte ve kan basıncını azaltmaktadır.

cevizin faydaları nelerdir

Son yıllarda bağırsak sağlığımızın bağışıklığımız için çok önemli olduğunu biliyoruz. Ceviz tüketimi mikrobiyotamızdaki faydalı bakterilerin artmasına sebep olmaktadır.

cevizin faydaları nelerdir

Vücutta oksidasyon reaksiyonları sonucu ortaya çıkan ve çeşitli hasarlara yol açan aktif oksijen türevleri serbest radikaller olarak isimlendirilmektedir. Serbest radikallerin kanser, inflamatuar hastalıklar, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın açığa çıkmasında etkisi olduğu tartışılmaktadır.

Antioksidan maddeler, aktif oksijen türevlerinin vücutta meydana getirdiği hasarları önleyen savunma sistemleridir. Ceviz polifenollerinin, antioksidan ve bağışıklığı güçlendirici özellik gösterdiği belirtilmiştir. Bunun sonucu olarak, kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanma riskinin azaldığı klinik çalışmalar ile desteklenmiştir.

Cevizde polifenollerin, en fazla meyvenin dışını saran ince kahverengi kabukta yer aldığı bildirilmiştir.

cevizin faydaları nelerdir

Beslenmemizde esansiyel yağ asitlerinden Omega 6 ve Omega 3’ün 4:1 oranında dengeli olarak alınması gerekmektedir. Ceviz, belirtilen çoklu doymamış yağ asitlerini uygun oranda (4:1) içermektedir.

Ölçülü tüketildiğinde kilo kontrolünü kolaylaştırmaktadır.

Besin alımı ve çeşitliliği azalan yaşlılarda ve kilo almak isteyen kişilerde beslenmeyi zenginleştirmek için çok iyi bir alternatiftir.

cevizin faydaları nelerdir

Son olarak cevizin faydaları nelerdir sorusunun cevabına ufak bir hatırlatma daha yapmak isteriz. Bitkisel protein içeriğiyle cevizin kurubaklagillerle birlikte kullanıldığı tarifler veganlar için besleyici alternatifler olmaktadır

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.