Now Reading
Biz Şimdi Neyiz: Yeni Nesil İlişki Terimleri

Biz Şimdi Neyiz: Yeni Nesil İlişki Terimleri

Sosyal medyanın bugün geldiği nokta ve çoğalan flört uygulamaları ile birlikte malesef  ilişki anlayışı bambaşka bir yöne evirildi. Dijitalleşen dünya ilişkilerdeki davranış biçimlerini de büyük ölçüde etkiledi. Dolayısıyla daha önce hiç duymamış olsanız bile belki  en az birine maruz kaldığınız  ilişki terimlerini de hayatımıza getirmiş oldu. Kendinizi bu kelimelere uzak hissedebilirsiniz ancak  birinde kendi hikayenizi bulabilirsiniz. Bakalım neymiş bu yeni nesil ilişki terimleri…

1 – Lovebuddy

İki sevgilinin yaptığı her şeyi yapmak ama sevgili olmamak durumu. Flört ediliyor, sinemaya gidiliyor, çeşitli aktiviteler yapılıyor, sık sık iletişim de kuruluyor ancak kişiler birbirlerine karşı herhangi bir sorumluluk hissi duymuyor. Bugün, çağımızın en yeni nesil ilişki durumlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

2 – Ghosting

En sık duyduğumuz yeni nesil ilişki terimlerinden biri. Ayrıca çoğu insanın da başına gelmiş bir durum da diyebiliriz. Siz olmasınız bile bu durumu yaşayan birini illa ki tanıyorsunuzdur. Ghosting, ilişki ya da flört sırasında partnerlerden birinin aniden ortadan kaybolmasını ifade ediyor. Ne bir mesaj ne bir telefon. Çoğu durumda sizin mesaj ve aramalarınıza da dönülmüyor. Ghosting’in pek çok sebebi olabiliyor. Buna ayrıca başka bir yazımızda değineceğiz.

3 – Lovebombing

Aşk değil, oldukça sert bir manipülasyon tekniği aslında bu. Birçok uzman psikoloğun bu durumu açıklayan ve manipüle edilmemeniz için sunduğu pek çok görüş var. Lovebombing uygulayan kişi sizi sürekli jestlere boğuyor, iltifatlarla egonuzu okşuyor, size çok aşıkmış gibi davranarak sizi tepelere çıkarıyor ve sizi kendisine bağımlı hale getiriyor. Günün sonunda ise siz o azalan ilginin karşısında birden düşüş yaşıyor, o ilgiyi yeniden alabilmek için partnerinizin üzerine düşmeye başlıyorsunuz. Partneriniz ise arada sırada o ilgiyi yeniden hatırlatacak davranışlarda bulunarak kendine olan bağımlılığını sürdürüyor. En tehlikeli ilişki çeşitlerinden biri anlayacağınız, gelmeyin bu oyunlara, aman dikkat!

4 – Breadcrumbing

Bir çeşit yemleme taktiği. Çok fazla bilinen bir terim değil. Partnerin arada sırada ortaya çıkması, güzel jestlerle kalbinizi kazanması ve akabinde yeniden ortadan kaybolması durumunu ifade ediyor. Böyle bir döngü içine sokuyor sizi yani. Biliyoruz, oldukça kötü bir tabir ama neticede sizi “yemliyor” işte. 🙁

İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Boşanma Travmasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

5 – Haunting

Bir çeşit varlığını hissettirme durumu. Kişi sizi sosyal medyadan takip ediyor, hikayelerinizi izliyor, gönderilerinizi beğeniyor ama sizinle hiçbir şekilde iletişime geçmiyor. Sizinle direkt iletişim kurmasa bile her daim varlığını hissetmenize neden oluyor.

6 – Orbiting

Haunting’e benzer bir durum olarak bu kişi sadece yörüngenizde kalıyor. Sosyal medyadan sizi takip ediyor ancak herhangi bir etkileşime de girmiyor. Bu duruma da orbiting deniyor.

7 – Peacocking

Kişinin karşı tarafı etkilemek için kendisini olmadığı biri gibi yansıtması durumu olarak açıklayabiliriz Peacocking’i. Gösterişli hareketler, karşı tarafın ilgisini çekmek adına farklı bir kimliğe bürünmek, karşı tarafın ilgi alanlarını kendi hobisiymiş gibi yansıtması tam olarak bu ifadeyi açıklıyor.

8 – Cushioning

Diyelim ki ilişkiniz ayrılık sinyalleri veriyor. Tam da bu sırada ayrılık acısı yaşamamak için üçüncü bir kişiyi yara bandı, adeta bir yastık olarak kullanmaya karar verdiniz. İşte cushioning tam olarak böyle bir durum. Terim yeniymiş gibi görünse de, aslında yıllardır var olan bir durum diyebiliriz.

9 – Stashing

Çok güzel bir ilişki yaşadığınızı düşünüyor, birlikteyken ve yan yanayken harika vakit geçiyorsunuz fakat iş partnerinizin çevresine dahil olmaya geldiğinde işler birden karışıyor mu? İşte stashing tam olarak bunu ifade ediyor. Partnerinizle çok güzel vakit geçirmenize rağmen, karşı tarafın sizi ailesi ya da arkadaşlarıyla tanıştırmama durumu stashing olarak tanımlanıyor.

Bu ve buna benzer daha birçok paylaşımdan ilk siz haberdar olmak isterseniz Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.