Now Reading
Bebek Alışveriş Listesinde Neler Olmalı?

Bebek Alışveriş Listesinde Neler Olmalı?

Alışveriş Önerileri

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte geleceğin mesleklerinin ne olacağı yönünde çeşitli araştırmalar yayınlanıyor.  Çok sık duyduğumuz Yapay Zeka, Robot Mühendisliği bu araştırmaların başında yer alıyor. Bu meslekler bir yana dursun günümüzde ihtiyaçlara yönelik çok daha farklı iş alanları oluşmaya başladı bile. Bebek Alışveriş Danışmanlığı da bu mesleklerden birisi.

Hayatın içinde o kadar çok yoğun ve stresli bir yaşam sürüyoruz ki bazen basit düşünmeye, araştırmaya, ürünleri karşılaştırmaya vaktimiz kalmıyor. Buna paralel ürün grupları da günden güne çeşitleniyor. O yüzden kimi zaman bizim yerimize düşünen, araştıran ve sunan güvenilir birilerine ihtiyacımız olabiliyor.

Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz(@gizemkosogluyilmaz)  işte  bu amaca hizmet eden bir iş yapıyor.  Kendisi ile bebek alışverişine yönelik çok faydalı bir sohbet gerçekleştirdik.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Gizem hanım, sizin sıra dışı bir mesleğiniz var. Özellikle ilk defa anne olacak kişiler için çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.  Yola çıkışınız nasıl oldu?

2004 yılında anne bebek sektörüne girdim. En son 2013 yılında hamileliğimle birlikte stressiz bir hayat yaşamak istediğim için çalıştığım şirketten ayrıldım.

Sonrasında gelen çok fazla danışmanlık talebi ve yoğun sorular üzerine Özel Danışmanlık vermeye karar verdim. Babies and Shop markamın da tescilini alarak yoluma devam ettim .

Bebek Alışveriş Danışmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz

Danışmanlık verdiğim aileler öncelikli olarak gereksiz ürün almıyor.

Doğru ürün aldığı için de ürün günlük hayatını kolaylaştırıyor, huzurlu ve keyifli bir süreç yaşamasına yardımcı oluyor.

Diğer bir artı ise markalarla ve hizmet sağlayıcıları ile özel anlaşmalarım olduğu için benim danışanlarıma özel indirimler ve paketler uygulanıyor.

Yani kısacası doğru ürünü uygun bütçelerle almış oluyorlar.

Ben kendimden yola çıkarak size sorular sormak istiyorum. Hamilelik dönemimde farklı markaların şampuanlarını, bebe yağlarını, kremlerini satın aldım. Şimdi hepsi duruyor. Onların dışında bambaşka ürünler kullandım. Öncelikle bize doğru duş ve bakım ürünleri seçimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aslında sizin yaptığınız tam da ‘’bilinçsiz ‘’ alışveriş olmuş. Özellikle bebek kozmetiğinde en önemli nokta ‘katkı maddesi içermiyor olması’

Koruyucu, paraben, alkol ve türevleri de elbette olmamalı.

İçinde ne olsun derseniz; SADECE BİTKİ YAĞLARI.

Bir kere bir kozmetik ürününü yıllarca kullanamıyor olmanız gerekir. Açtıktan sonra 3 ay içinde tüketmelisiniz. Tüketmezseniz rengi yapısı kokusu değişmeli. Değişmiyorsa sorun var demektir.

Kozmetik ürünlerinde alerjik bir yapısı yoksa bebeğin ilk etapta gözle görülür bir durum oluşmaz. Burada en kötü nokta uzun vadede zararlarının görülebilir olması.

Onun için de mutlaka ve mutlaka %100 doğal ürünleri ve markaları tercih etmeliyiz. Bu bir annenin hamileyken kullanacağı nemlendiricisinden, çatlak kremine ve roll-on’una kadar böyle olmalı.

Muhtelemen bu sohbetten sonra evde kullandıklarımı da yenilemem gerekecek. Peki pişik kremi seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Pişik Kreminin de seçiminde diğerlerinden farklı bir nokta yok. Ama özellikle değinmem gerekirse ; illa çinko içeren ürün kullanılmamalı. Çinko kısa sürede kötü yara ve pişiklerin iyileşmesine yardımcı olur ancak uzun vadede çinkonun da vücuda zararları olacaktır. Onun için de pişik kremini de mutlaka %100 doğal seçmemiz gerekiyor. Popoyu sık sık havalandırıp doğru temizledikten sonra hiç bir sorun olmayacaktır.

Benim kullandığım göğüs pompası ilk başlarda iyi performans sergiliyordu ancak ilerleyen aylarda sütüm de azaldıkça çekme gücü yetersiz kaldı. Göğüs pompası seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Aslında göğüs pompasının yetersizliği değil de kaçıncı aydaydı bilmiyorum ama süt üretiminde sorun olmuş olabilir. Yadaaaaaa benim her zaman üstüne basa basa söylediğim ‘’valf ucu’’ yıpranmış, zarar görmüş olabilir. Bu noktada değiştirebilirsiniz. Eğer valf ucunda sorun yoksa memelere masaj uygulayarak ve bol su içerek , dinlenerek, sütünüzün bol bol aktığını imgeleyerek sütün eski haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yaşam stilinize göre de seçebilirsiniz. Eğer kısa sürede çok sağım yapmanız gerekiyorsa çiftli göğüs pompası tercih edilebilir. Yada ikiz bebekler için de çiftli uygun olacaktır. Diğer yandan çok sık seyahat ediyorsanız kompakt tercih edebilirsiniz.

Çift taraflı kullanılabilen bebek arabasının ilk aylarda bebeğin yüzünü görmek ve güven duygusu açısından önemli olduğunu okumuştum. Bebek arabası seçerken hangi özelliklere dikkat etmek gerekiyor?

Bebek Arabası ile ilgili ne kadar yazarsak o kadar konu ve önemli nokta çıkar. Evet ilk aylarda özellikle 6 ay ebeveyn yönelimli bakması hem sağlık hem de güvenli bağlanmayı desteklemesi açısından önemli.

Zaten ilk 6 ay ya ana kucağı ile yada portbebe ile kullanım öneriliyor. Her iki ürünü de bebek arabasına ebeveyn yönelimli takabiliyorsunuz.

Diğer aylarda ise istediğiniz yönde bebek arabasının özelliklerine göre kullanabilirsiniz.

Bebek arabası seçerken #bebekleyasamstili analizi çok önemli.

Nedir bu Bebekle Yaşam Stili ?

  • Bebek bekleyen ailenin fiziksel yapısı.
  • Otomobilleri varsa bagaj kapasitesi.
  • Evlerinin asansör ya da bahçe ve merdiven bilgisi.
  • Bebek arabası en sık nerelerde kullanılacak? Avm, park bahçe, orman, deniz kenarı, şehir içi sokak.
  • Seyahat alışkanlıkları.

Tüm bunları analiz ettikten sonra en uygun bebek arabasını seçebilirsiniz.

Yani bir örnek gerekir ise ;

1.55 boyunda, 50 kg bir annenin 13 kg ağırlığında bir bebek arabası ile gününü keyifli ve rahat geçirmesi hiç mümkün değil. Tabi yanında ondan daha uzun ve iri yapılı bir kişi, bir yardımcı yoksa.

Diğer yandan sık sık uçakla seyahat ediyorsa aile; kabin boyu bir travel sistem bebek arabası tercih ederlerse daha pratik olacaktır.

Yada bagajı çok küçük olan bir otomobile sahip ise büyük tekerlekli bir bebek arabası uygun olmayacaktır.

Aynı zamanda da eğer anne ve baba uzun ve iri ise bebek de öyle olacaktır. Dolayısı ile kısa sürede 15 kg olacaktır. Bunun için de taşıma kapasitesi 25 kg olan bebek arabalarını tercih edebilirler.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.