Now Reading
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları.

Bağışıklık Sistemi

Son aylarda tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 (koronovirüs) ‘un zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yollarından biri bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmak. Bunun içinde beslenmemiz büyük önem taşıyor. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil‘den sizler için bağışıklığı güçlendirecek bilgiler aldık.

İnstagram/uzm.dyt.sernazcakir

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Uzm.Dyt.-Fitoterapi Uzm. Sernaz Çakır Ercil

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Su içmeyi ihmal etmeyin.

Sıcaklığın düşmesi ile birlikte su içme isteği azalabiliyor. Ancak vücudumuzun ihtiyacı hala devam ediyor. O nedenle sağlığımız için günde 2,5-3 lt su içmeye özen göstermeliyiz. İçerisine kabuğu soyulmuş limon dilimleri de ekleyebiliriz.

Yoğurt ve kefir tüketin.

Kefirin içeriğindeki probiyotiklerin bağırsak miktobiyotamızı olumlu yönde etkilediğinden bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda probiyotiklerin hastalık oluşumunu engellediği ve antioksidan etki gösterdiği de çalışmalarca kanıtlanmış. Yoğurdunuza probiyotik ekleyerek ve günde 1 bardak kefir tüketerek bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Soğan ve sarımsağı eksik etmeyin.

Hem sarımsak hem soğan yüksek oranda antioksidan etkiye sahip. Bu anlamda bağışıklık sisteminiz için de oldukça faydalı.

Pancarı beslenmenize ekleyin.

Kırmızı besinlerin mucizesinden faydalanalım. İçerisindeki yüksek antioksidan kapasite bağışıklık sistemimiz için çok önemli. Günde 1 kez yoğurdunuza 1 orta boy pancarı rendeleyerek tüketin.

Bağışıklık sistemi

Sebze ve meyve tüketin.

Sebze ve meyveler sahip oldukları antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve vücut direncini artırırlar. Özellikle C vitamini içeren yeşil biber, maydanoz, kivi, greyfurt, portakal, E vitamini içeren ceviz, badem, sudam, zeytin yağı, A vitamini içeren havuç, ıspanak, brokoli, pırasa, balkabağını sofranızdan eksik etmeyin.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.