Now Reading
Bademi Suda Bekletmenin Faydaları

Bademi Suda Bekletmenin Faydaları

Çiğ bademi suda bekletince tadı çok harika oluyor. Peki bademi suda bekletmenin faydaları nelerdir? Naturopati Pratisyeni ve Beslenme Uzmanı Banu Kılıç çiğ bademi suda bekletmenin faydalarını özetledi.

Bademi Suda Bekletmenin Faydaları Nelerdir?

  • Bademi suda bekletmek besin değerini arttırmaz ya da azaltmaz ama besin değerinden faydalanmayı arttırır. Buna Biyoyararlanım denilmektedir.
  • Bademleri ıslattığımız zaman çok daha kolay çiğnenebilir hale geliyor. Kolay çiğnenebilir hale geldiği için de içerisindeki besin öğelerini daha yararlı hale getiriyor. Nasıl oluyor bu? Daha kolay çiğnediğinizde bademdeki yağdan vücut daha fazla yararlanabiliyor.
  • Bademin kabuğunda bulunan Tanen denilen madde bazı besin öğelerinin sindiriminde sıkıntı yaratabiliyor. Özellikle sindirim sorunu yaşayan, mide, bağırsak hastaları ya da yaşlı hastalarda olabileceği gibi. Suda bekletmek bu açıdan da sindirim kolaylığı sağlamaktadır.
  • Bademi suda beklettiğimiz zaman dışında herhangi bir bulaş varsa, bu riski azaltmış olursunuz. Örneğin açıktan aldığınız bademin dış kabuğunda olabilecek riskler gibi…

Badem Suda Kaç Saat Bekletilmeli?

Çiğ bademlerinizi cam bir kabın içine koyup, üzerini geçecek şekilde temiz su ilave edin.

8-12 saat beklettiğiniz bademlerinizi süzüp afiyetle yiyebilirsiniz.

Dilerseniz kabuklarını soyabilirsiniz.

Kabuklarını kolay soyabilmek için suda beklettiğiniz bademleri son aşamada ılık suya koyup (5-10 dk bekletip) kabuklarını kolayca soyabilirsiniz.

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.