Now Reading
Atalık Tohum Nedir?

Atalık Tohum Nedir?

Atalık Tohum Nedir

Kurumsal hayatı bırakarak toprağımıza ve Atalık Tohumlarına sahip çıkarak üretim yapan Çalıköy Handmade Goods bizler için yazdı; Atalık Tohum Nedir?

Atalık Tohum

Atalık Tohum

Atalık tohumlar; kültüre alındıkları ilk günden beri ekilen, insan eliyle genetiği değiştirilmemiş ya da hibritlenmemiş tohumlardır.
Yetiştirildikleri yıllar boyunca, toprağa ve bölge iklimine göre kendilerini evirir ve uyum sağlarlar. Bu kendiliğinden değişim; bölgeden bölgeye göre türlerde tat, renk ve koku değişimleri yaratacak etkiler oluşturur. Bu değişim ve adaptasyon sayesinde; örneğin İklim kuraklaştığında, dayanım sınırları içinde yaşamaya ve o şartlarda verime devam ederler.

Hibrit Tohum Nedir?

Hibrit tohumlar ise; insan eliyle melezlemeler yapılarak, daha dayanıklı ya da daha yüksek verimli türler elde etmek amacıyla tasarlanırlar. Hibrit tohumlar tohum şirketleri tarafından ticari kar amacıyla üretilirler ve kendiliğinden üreme yetenekleri ortadan kaldırılır. Hibrit tohum eken çiftçinin her sene yeniden tohum satın alma zorunluluğu vardır. Bu da gıda güvenliği açısından ciddi sakıncalar yaratır ve çiftçiyi tohumda dışa bağımlı hale getirir.

Hibrit tohumların bir diğer sakıncası; yetiştirilmeleri sırasında birçok tarım kimyasalına ihtiyaç duyacak şekilde tasarlanmalarıdır. Kullanılan kimyasallar; hem sağlık açısından ciddi sıkıntılar doğurmakta, hem de çiftçinin ekonomik olarak ağır yükler altına girmesine ve ilaç şirketlerine bağımlılığının artmasına neden olmaktadır. Ayrıca iklim ve bölgeye göre kendilerini adapte edemediğinden(tekrar üreyemediğinden adaptasyon sürecini yaşayamazlar) Atalık tohumlara göre daha dayanıksızdırlar.

Atalık Tohum Nedir.

Atalık tohumlar dayanımları yüksek olduğundan tarım kimyasalları kullanılmadan da yetiştirilebilir. Bu sayede hem sağlıklı gıda elde edilmiş olur hem de toprak yaşamaya ve temiz kalarak ürün vermeye devam eder.

Özellikle pandemi sürecinde gıda güvenliğinin önemini kavrayan bilinçli tüketiciler; tarım kimyasalları kullanılmadan yetiştirilmiş atalık tohumlardan üretilen ürünleri kullanmaya yönelmişlerdir. Hem bireysel hem de toplumsal açıdan sağlıklı yaşamaya devam etmek için Atalık Tohumlarımızı korumamız ve sağlıklı gıda üretimini desteklemememiz gerekmektedir.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.