Now Reading
Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi

Günümüzde hastalıkların artması, ürünlerde çok fazla kimyasal katkı maddelerin kullanılması bizi doğal yaşama yönlendiriyor.  “Aromaterapi” bütüncül tıbbın bir parçası olarak kimi zaman mistik bir koku, kimi zaman yanık merhemi, kimi zaman masaj yağı olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Aromaterapi nedir?

Nerolinn markasının kurucusu Kimyager Emine Koçer ile keyifli bir sohbet yaptık.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.

Bize kısaca kendinizden ve Nerolinn’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Doğanın dengesini bozmadan, insanların sağlıklı ve daha mutlu olabileceği bir dünya için; bir kimyager, en önemlisi de bir anne olarak bir şeyler yapmalıydım.

Doğanın gücünü, şifasını ve enerjisini kalbimin en derinliklerinde hissederek 2009 yılında Nerolinn’i kurdum.

Aromaterapi Uzmanı Emine Koçer
Kimyager, Aromaterapi Uzmanı Emine Koçer

Unutulmaya yüz tutmuş öz bilgilerimizi Nerolinn Laboratuarları’nda geleneksel yönetemlerle yeniden hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi adından da anlaşılacağı üzere aroma yani bir şeyin özü. Bitkilerin distilasyon yöntemi ile sapından, kökünden, yaprağından farklı amaçlar için doğru tekniklerle uçucu yağlar elde ediyoruz. Bazen yine bitkilerin tohumlarından soğuk pres yöntemi ile sabit yağlar elde ediyoruz.

Bu yağlardan beden ve ruhun zinlediği için gerek masaj olarak gerek cilt-saç bakımı olarak ya da dahili problemlerde tıbbi destek amaçlı birçok farklı alanda yararlanıyoruz. Burada önemli olan doğru orantılarda hastanın yaşı, hastalığının hikayesine göre ürünler geliştirerek doğal yollarla bu süreçleri tamamlamaktır.

Genellikle Aromaterapi masaj yağları ile masaj konusunda veya koku yoluyla daha çok zihinsel çalışmalar yapılıyor ama biz bunu aynı zamanda da dahili olarak tüketimlerle birçok hastalığın bertaraf edilmesine destek oluyoruz.

Saç bakımı, atopik dermatit, kulak enfeksiyonları, mantar enfeksiyonlar, gribal enfeksiyonlar viral veya bakteriyal durumlar gibi birçok aklınıza gelebilecek durumlarda sağlık açısından çok destekleyici bir hikayesi vardır aromaterapinin.

Uçucu yağlar nasıl elde ediliyor?

Uçucu yağları distilasyon yöntemiyle yani damıtma yoluyla elde ediyoruz.

Yağlar, eterik yağlar, uçucu yağlar, aromatik yağlar olarak da isimlendirilebilir. Her yöreye göre her ülkeye göre isimleri farklılılaştırılıyor.  Ben genelde uçucu yağlar demeyi tercih ediyorum. Çünkü doğal yapısından dolayı uçuyor içindeki kokular, koku veren eterleri.

Bir bitkinin hangi bölgesinden yararlanmak istiyorsak ve ne amaçla kullanmak istiyorsak onu doğal kaynak suyu içerisinde geleneksel yöntemlerle distilasyon işlemi yaparak buharlaştırıyoruz. İçindeki “Eter” uçucu yani o kokuları veren eterik yapısını daha sonra tekrar soğuk ortamdan geçiriyoruz. Su ve içindeki uçucu yağlar yani yoğunluğu çok hafif olan yağlar ayrışıyor.

Biz bunları farklı amaçlar için kullanıyoruz. Bazılarını masaj yağlarında kullanıyoruz. Bazılarını ise özellikle odaklanmayı, konsantrasyonu arttırmak için yada endişeyi, kaygıyı azaltmaya yardımcı olması için koklayarak kullanıyoruz. Ya da nazarı, olumsuz enerjileri uzaklaştırmak ve bol şans için de kullanıyoruz.

Her bitkinin farklı bir hikayesi var. Bu doğrultuda insanların ihtiyaçlarına göre ürünleri yönlendiriyoruz. Çoğu antiseptik, bakteriyal antibiyotik özellikli amaca yönelik kısımlarından elde ettiğimiz yağlardır.

Uçucu yağları mümkün olduğunca serin ışıktan uzak, ağzı kapalı bir şekilde muhazafa etmemiz yeterlidir. Saf halde olduğu için kolay kolay bozulmaz.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.