Now Reading
7 Basit Adımda Kendinizi Nasıl Seversiniz?

7 Basit Adımda Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Eğer sürekli olarak başkalarını memnun etmeye çalışıyorsanız, kaybedeceğiniz bir savaşın içine girmişsiniz demektir. İşin aslı şu ki başkalarının sizi sevmesini sağlamaya çalışmak beyhude bir çabadan ibaret. Bu enerjinizi öz sevgi ve öz şefkat üzerine yoğunlaştırırsanız öz saygınızı otomatik olarak geliştirmeye başlarsınız. Bu da hayatınızda bazı bağımlı hale gelmiş kalıpları yıkar ve günün sonunda önce kendinizle, sonra da başkalarıyla daha sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurmanıza neden olur.

Kendinizi sevmek, yapacağınız en zor ama en kıymetli şeylerden biri olabilir.

Kendini sevmek nedir? Kendini nasıl sevebilirsin? Birçoğumuz başkalarını sevmeyi kendimizi sevmekten daha kolay buluyoruz. Hatta kimi zaman kendimize karşı kimseye davranmayacağımız kadar kötü davranabiliyoruz. Kendimizi çok sert bir şekilde eleştiriyor, sağlıksız ilişkiler yaşıyor, toksik maddelere maruz bırakıyor ve kendi kendimizi yaralayabiliyoruz.

Öz sevgi eksikliğinin pek çok farklı nedeni olabilir. Ama ne olursa olsun kendimizle ilgilenmeye başlamanın, başkalarına verdiğimiz sevgiyi kendimize vermenin zamanı çoktan geldi bile. Kendini sevmek demek asla bencillik demek değildir. Kendinizle olan ilişkinizi geliştirmenin yanı sıra, aynı zamanda başkalarına sizi nasıl sevmeleri gerektiğini de gösterir.

Şunu unutmayın ki, her zaman her koşulda yanınızda olacak tek kişi kendinizsiniz. Bu nedenle kendinizle vakit geçirmekten keyif alın, kendinize güvenin ve iyi niteliklerinizin farkına varın. Kendinizle olan ilişkiniz, sahip olabileceğiniz en önemli ve en uzun soluklu ilişkidir. Kendinizle daha sevgi dolu bir ilişki geliştirmek için zaman ve çaba harcamaya kesinlikle değer.

Aşağıda kendinizi sevmenin 7 yolunun yer aldığı bir liste yer alıyor. Birçoğu basit ve anlaşılır eylemlerden oluşuyor. Bazıları ilk etapta biraz zor gelebilir. Bu fikirlerin tamamını uygulamak zorunda değilseniz elbette. Ancak çoğu ile bağ kuracağınızdan eminiz.

1 – Kendinizi Tanıyın

Kim olduğunuzu bilmiyorsanız kendinizi sevmeniz imkansızdır. Neye inandığınızı, değer verdiğinizi ve neyi sevdiğinizi keşfetmekle işe başlayın.

2 – Hayır Demeyi Öğrenin

Sınırlarınız olsun. Sınırlarınızın olması öz saygının en önemli bileşenidir. Başkalarına karşı saygıyı hak ettiğinizi ve başkalarından saygı beklediğinizi göstermenin de en iyi yollarından biridir.

3 – Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Başkaları sizden daha iyi ya da daha kötü değiller. Herkes birbirinden farklıdır. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizde, kıyas yapmaya gerek olmadığını zaten anlıyorsunuz. Kendi değerinizin farkına varın.

4 – Güçlü Yönlerinizi Keşfedin ve Onları Kullanın

Aslında hepimizin muazzam yetenekleri var. Fakat birçoğumuz onları fark edemiyoruz ve fark edemediğimiz için potansiyelimizi ortaya koyamıyoruz. Meşgul olduğumuz zamanlar ya da dikkatimiz dağınıkken kendi potansiyelimizi ortaya çıkartmak çok kolay olmayabilir. Bu nedenle güçlü yönlerinize odaklanın. Zamanla kendinize karşı olumlu duygularınız artmaya başlayacaktır.

5 – Kendinize Karşı Dürüst Olun

Birçoğumuz için bu sanıldığından zor olabilir. Çünkü kendimizi kandırmakta o kadar iyiyiz ki, bunu yaptığımızın bile farkında olamıyoruz bazen. Dürüstlük, tüm ilişkilerin anahtarı, kendimizle olan ilişkimizde de aynı durum geçerli. Kendinize sürekli yalan söylüyor ve bahane üretiyorsanız öz benliğinizi bulmanız çok zor. Gerçek öz sevgi sorumluluk almaktan geçiyor.

6 – Hatalarınızı ve Kusurlarınızı Kabul Edin 

Kusurlar, seni sen yapan şeyin bir parçasıdır. Benliğinizi kucaklayın. Hatalarınız ve kusurlarınızla siz bir bütünsünüz. Kendinize haksızlık etmeyin. Hatalar hepimiz içindir.

7 – Kendinizi Affedin

Kendinizi affetmek, gerçekten elinden gelenin en iyisini yaptığınıza inanma sürecidir. Şu anki bilinç düzeyinizle ve şartlarınızla geçmişi değerlendirmek aslında doğru bir yaklaşım değil. Geçmişte aldığınız kararlar, yaptıklarınız o anın şartları bunu gerektirdiği için gerçekleşti. Bu yüzden kendinize yüklenmeyin.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.