Now Reading
6 Adımda Boşanma Travmasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

6 Adımda Boşanma Travmasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir ayrılık ya da boşanma, hayatta karşılaşılabilecek en stresli ve en duygusal deneyimlerden biridir. Ayrılığın nedeni ne olursa olsun ve siz isteseniz de istemeseniz de ilişkinizin bitmesi tüm dünyanızı ters yüz edebilir, her türlü acı verici duyguyu tetikleyebilir. Aslında mutsuz bir evliliğin içerisinde olsanız bile boşanma her daim son derece acı verici bir süreçtir. Çünkü baktığımızda sadece evlilik birliğinin değil, paylaştığınız hayallerin de kaybını temsil eder. Tüm romantik ilişkiler, yüksek bir heyecanla başlıyor ve umut dolu bir gelecek inşa etmek üzerine kuruluyor. İşte bu nedenle bir ilişki bittiğinde derin hayal kırıklığı, stres ve üzüntü yaşıyoruz.

Boşanma süreci, sizi hayatınızda bir bilinmeze doğru fırlatır. Hayatınızın akışı birden bozulur. Rutinleriniz, sorumluluklarınız, eviniz, aileniz, arkadaşlarınızla olan ilişkiniz ve hatta benliğiniz… Boşanma, gelecekle ilgili belirsizliği de beraberinde getirir. O olmadan hayat nasıl olacak? Başka birini bulacak mısın, yoksa yalnız mı kalacaksın? Tüm bu bilinmezlikler çoğu zaman mutsuz bir evliliği sürdürmekten daha kötü görünebilir.

Tüm bu belirsizlikler ekseninde boşanma sürecinin zor ve atlatılması biraz zaman alan bir travma olduğunu söyleyebilmek mümkün. Ancak bu zor deneyiminin üstesinden gelebileceğinizi ve hatta yenilenmiş bir umut ve iyimserlik duygusuyla yola devam edebileceğinizi kendinize hatırlatmaya devam etmek oldukça önemlidir.

1. Tüm Duygularınızın Farkında Olun

Üzgün, kızgın, yorgun, kafası karışık… Bu ve bunun gibi duyguları yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Bu duygular arasında en yoğun hissedileni de gelecek hakkında endişeli hissetmektir. Ancak hisleriniz ve verdiğiniz tepkilerin zamanla azalacağını kabul edin. Bilinmeyene doğru yola çıkmak korkutucudur ama sağlıksız bir ilişkinin içinde olmaktan daha kötü değildir.

2. Biraz Mola Verin

Çalışmaya bir süre ara vermek çok da kötü bir fikir değil. Neticede bir süreliğine üretkenliğinizi yitirebilirsiniz ya da aynı ortamın alışılmış düzeni gözünüze batmaya başlayabilir. Çok değil, sadece bir süre iyileşmek, yeniden sosyalleşmek ve kaybettiğiniz enerjinizi yeniden kazanmak için kendinize biraz zaman verin.

3. Tek Başınıza Atlatmak Zorunda Değilsiniz

Duygularınızı ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Hatta güvendiğiniz birilerine duygularınızı açmak bu dönemi atlatmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi izole etmeyin. Kendinizi izole etmek stres seviyenizi yükseltebilir, odağınızı dağıtabilir, işinizle, çevrenizle olan ilişkilerinizi aksatabilir ve genel sağlığınızda bozulmalara yol açabilir. Hatta bu dönemi bir terapist eşliğinde atlatmak en sağlıklı tercihlerden biri olacaktır.

4. İlişkinin Yası Tutun

Üzüntü, kayba karşı verilen doğal bir tepkidir. Evlilikle birlikte paylaştığınız deneyimleri, sosyal, duygusal ve finansal desteği, umutlarınızı, planlarınızı ve hayallerinizi de kaybetmiş oluyorsunuz ki bu gerçekten acı vericidir. Tüm bu kayıpların acısını hissetmeye izin vermek korkutucu görünse de, yas tutmak iyileşme süreci için gereklidir. Yas tutarken; duygularınızla savaşmayın, duygusal inişler ve çıkışlar olacaktır, hisleriniz hakkında konuşun, duygularınız hakkında düşünmeden hayatınıza devam edin, geleceğe umutla bakmaya devam edin.

5. Kişisel Bakımınızı Aksatmayın

Boşanma, yaşamı değiştiren ve oldukça stresli bir süreç olsa da, bu dönemde kendinize bakmak her zamankinden çok daha büyük bir önem taşıyor. Sakinleştirici aktiviteler yapın, beslenme düzeninizi aksatmayın, rutinlerinize bağlı kalmaya özen gösterin, alkol ve zararlı yiyeceklerden kaçının ve yeni şeyler keşfedin. Kendinize yeni bir yemek, uyku ve egzersiz düzeni yaratmaya çalışın.

6. Bu Deneyimden Çıkaracağınız Derslere Odaklanın

Acı verici bir süreçten geçerken bunları görmek zor olabilir. Ama duygusal kriz zamanları büyümek ve öğrenmek için bize fırsatlar sunar. Şu an büyük bir boşluk ve üzüntüden başka bir şey hissetmiyor olsanız bile, bu hiçbir şeyin değişmeyeceği anlamına gelmiyor. Hayatınızdaki bu dönemi bir mola, yeni bir tohum ekmek için gereken zaman olarak değerlendirin. Kendinizi daha iyi tanımaya odaklanın ve bu süreçten daha güçlü çıkacağınızı aklınızda hep bulundurun.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.